Je to jeden ze stavebních pilířů celé knihy :). Výztuha knihu drží, vyztužuje a díky ní můžete v mnohém ovlivnit i vzhled dané knihy.

Pokud v typech výztuh tápete, rozhodně doporučuji úžasný vzorník firmy POLYTEX s.r.o. Obsahuje prakticky všechny možné i nemožné dostupné výztuhy na českém trhu.

Výztuhy obecně najdete jednostranně nebo oboustranně nažehlovací. To poznáte tak, že za gramáží dané výztuhy najdete například +18, což označuje gramáž daného lepidla. Tedy jednostranně nažehlovací výztuha je označena 140+18 g, oboustranně nažehlovací je 140+18 g+18 g.

A teď už k výztuhám, které se nejčastěji u knihy používají.

 

Ronofix 140 + 18 g

ronofix_140_18

jednostranně nažehlovací výztuha, asi nejběžněji používaná. Složením se jedná o 56 % polyester, 14 % viskóza, 30 % axilat.

Je poměrně pevná v tahu. Je tloušťkou asi nejpodobnější plstem. Na jedné stranně je chlupatější, na straně s lepidlem hladší. Stranu s lepidlem poznáte, když dáte výztuhu ke světlu: tam, kde dochází k lesku, je lepidlo a to přijde na rub bavlny, kterou nažehlujeme na výztuhu.

K aktivaci lepidla je třeba mírného tlaku a doba působení žehličky (95 – 120°C) BEZ NAPAŘOVÁNÍ, či lisu přibližně po dobu 10-18 s. Pokud si nejste jisti, využijte pečícího papíru.

Nažehluje se z bavlněnné strany od středu ke kraji, aby se předešlo tvorbě bublinek látky nesprávným nažehlením.

K zakoupení je většinou od 0,5 m. Cenově se pohybuje okolo 60,-/metr.

Tipy aneb na co si dát pozor u této výztuhy

Před nažehlením látky ji vysrážejte, aby nedošlo ke sražení látky v procesu, což by mohlo způsobit bublinky, nerovnosti. Proč a jak látku srážet, se dozvíte zde.

Látku před nažehlením opravdu dobře vyžehlete, ať nikde nejsou viditelné sklady. Už byste je nikdy nevyžehlili.

Výztuha je z dostupných prakticky nejlevnější, ale zvažte její použití. Po čase se na stránce tvoří varhánky a již je nevyžehlíte.

Vhodná pro ruční i strojové šití knihy. Srážlivost 2 % při praní.

 

Ronar fix lux 160 + 20 g

ronar_fix_lux

Jedná se o výztuhu, která je objemově tenčí než ronofix, pevná, ale maličko měkčí. Dobře se prošívá i ručně. Lepidlo je zde na opačné stranně než u ronofixu, avšak díky dalším úpravám je daná nažehlovací strana hladší, aby nebyla mřížka po nažehlení viditelná.

Složení 45 % polyester, 35 % viskóza, 20 % akrylátové pojivo.

Nažehlení je stejné, jako u ronofixu. Postupujeme od středu ke kraji, kdy vespod máme výztuhu položenou lepidlem nahoru, na ni položenou bavlněnou látku a pomalu nažehlujeme.

aktivaci lepidla je třeba mírného tlaku a doba působení žehličky (95-12o °C) BEZ NAPAŘOVÁNÍ, či lisu přibližně po dobu 10-18 s. Pokud si nejste jisti, využijte pečícíhoo papíru.

Cenově se pohybuje okolo 160,-/metr. Dostupná většinou po 0,5 m.

Tipy aneb na co si dát pozor u této výztuhy

Před nažehlením látky ji vysrážejte, aby nedošlo ke sražení látky v procesu, což by mohlo způsobit bublinky, nerovnosti. Proč a jak látku srážet, se dozvíte zde.

Látku před nažehlením opravdu dobře vyžehlete. Ať nikde nejsou viditelné sklady. Už byste je nikdy nevyžehlili.

Výhodou této výztuhy je, že pokud dobře nažehlíte, nikde se Vám nevytvoří sklady,  jako u ronofixu.

Vhodná pro ruční i strojové šití knihy. Lze lehce obšívat šikmým proužkem, nebo jednoduše zahnout látku do rubu dvou stran, které k sobě sešijete.

Srážlivost 2 % při praní.

 

Decovil

decovil_360

Decovil je výztuha ze všech nejpevnější. Tloušťkou je o chlup silnější než ronar fix lux, ale je netužší.

Tuto výztuhu doporučuji u knih pro největší děti. Opravdu se Vám stránky budou minimálně prohýbat.

Velmi vhodný je na ušití samotného obalu knihy, který pak krásně drží tvar.

Složením jde o 42 % polyester, 35 % viskóza, 23 % polyamid. Výrobek je vyráběn v Německu. Zdravotně nezávadný.

Nažehlujeme opět žehličkou BEZ NAPAŘOVÁNÍ, teplota žehličky 130-160 °C, a to od středu ke kraji. K aktivaci lepidla je třeba 6 – 10 s. Pokud dobře nažehlíte, už výztuhu neodlepíte ;).

Cena se pohybuje 280-300,-/metr. Dostupný je většinou od 10 cm.

Tipy aneb na co si dát pozor u této výztuhy

Před nažehlením lát kyji  vysrážejte opravdu dobře vyžehlete. Ať nikde nejsou viditelné sklady, byla by to škoda.

Výhodou této výztuhy je, že pokud dobře nažehlíte, nikde se Vám nevytvoří sklady, jako u ronofixu a stránky budou opravdu pevné. Decovil se dá přirovnat ke kůži. Je pružný a pevný.

Vhodná, jako výztuha u aplikací. Vhodná spíše pro strojové šití. Ručně prošijete hůře, takže její použití zvažte, pokud se chystáte šít v ruce.

Lemovat lze šikmým proužkem nebo sešitím jednotlivých začištěných listů.

Prát spíše jemně v ruce.

 

Vlizelín

vlizelin

Vlizelín najdete povětšinou pod označením Novofix. Do knih se hodí gramáž  40+18 g (jednostranně nažehlovací) a 40+18+18 g (tedy oboustranně nažehlovací).

Je poměrně tenký, takže na samotnou výztuhu stran příliš nestačí. Využijete ho jako zpevnění u šití didaktických kostek nebo aktivit, kde dochází k pohybu a potřebujete si být jisti, že zpevníte.

Oboustranně nažehlovací využijete jako fixaci aplikací na daném místě před přišitím jednotlivých aktivit.

Cena: 20-30,-/metr. Prodává se po 50-100 cm.

 

Fixační pavučinka

fixacni_pavucinka

Jde o vrstvu lepidla na nosném papíře. Je to výborný pomocník u aplikací, které potřebujete spojit tak, aby se dané okraje netřepily. Výrobce uvádí, že pokud dobře zažehlíte, nemusíte ani obšívat. Já však radím minimálně přišít rovnostehem, jistota je jistota :-).

Originální fixační pavučinka je šíře 45 cm, na trhu naleznete i FIX 30,což je podobná výztuha, avšak dle mé zkušenosti nedrží tak, jako originál.

Nažehlíte nejprve přes stranu, na které je papír – nelesklá část, až vychladne, tak papír sloupnete a nažehlíte na místokam potřebujete.

Cena: 80-100,-/metr.

 

Vatelín, termolín

Vatelín nebo termolín je k dostání v několika variantách. Jde o objemovou netkanou textilii. Od těch objemnějších, které mají tloušťku například 5cm až po ty tenčí, jsou tedy nejvhodnější pro použití u těch nejmenších, kdy nejde v knize o složité aktivity.

Nyní něco málo k termolínu N 180 g:

Složení: 100% polyester. Jedná se materiál atestovaný pro ty nejmenší děti do 3 let.

Jde o výztuhu, která není nažehlovací, proto je třeba termolín k bavlněné látce přistehovat, prošpendlit, než začnete šít.

Výztuhu dáte na každý list zvlášť. Opět ponechejte okraje větší, abyste mohli poté obrátit nebo sešít, jako textilní leporelo.

Pokud chcete následně prát,vysrážejte v horké vodě.

Materiál je vhodný také na podložení bavlny, při šití obalu s aktivitami na molitanové kostky.

 

Molitan

Také molitan lze v knize využít. Lze ho použít u těch knih, u kterých se předpokládá praní a jsou určené pro nejmenší.

Osobně s ním nemám zkušenost, ale volte maximální tloušťku 1 cm, můžete si pohrát s plasticitou a šít buď přímo na molitan, nebo jím jen vypodložit jednotlivé listy. Ovšem pozor, molitan není nažehlovací, proto jej dobře zafixujte, aby se při šití nehýbal.

Nechte si větší okraje látky, které potom sešijete k sobě a protočíte. Počítejte však s materiálem navíc – na hrany.