Plsť, neboli filc (POZOR NEPLÉST S FLEECEM – JDE O JINOU TEXTILII!) je netkaná textilie, která vzniká vzájemným propojením vláken, a to buď vláken čistě vlněných, nebo kombinací s umělými či rostlinnými vlákny (viskózou).

Vlákna prochází tzv. „mokrým procesem“. Názorné video naleznete zde . Tento proces způsobuje, že se působením vlhkého tepla, tření a tlaku smrští na plošný tvar rouna a spojí se – zplstnatí. Díky rozličným dalším úpravám a hlavně složení vláken je potom dosaženo různých vlastností plsti.

Klasická surovina pro výrobu plsti je ovčí vlna, pro kterou jsou charakteristické jemnost a obloučkovitost. Jde o surovinu, která je ekologicky odbouratelná.

Ale dost už bylo definicí.

 

Proč se plst v knihách používá?

Jako jeden z mála textilních materiálů se netřepí, není ji třeba tedy obšívat nebo upravovat kraje. Lze ji přišít v ruce i na stroji.

Nalezneme mnoho barevných variant i tlouštěk plsti a práce s ní je snadná i pro úplné začátečníky.

Nicméně ráda bych podotkla, že knihu lze ušít také bez jediného kousku filcu – pokud si troufáte, klidně celou z bavlny ;). U Quiet book jej ale chápeme jako základní stavební kámen knihy. Samozřejmě se kniha dá ušít také za použití koženky či kůže, zde volte ale materiály odolné, u kůže nečiněné chromem.

tloustky_plsti

 

Jaké jsou rozdíly?

Průsvitnost

Už z pohledového hlediska lze plsti rozdělit na ty, které jsou neprůsvitné a které jsou průsvitnější. Ovlivní to také to, kolik výztuh a prošití lze pod daný filc schovat, aniž byste museli přidávat další vrstvy. Můžete se orientovat i podle tloušťky dané plsti. Ta se pohybuje od 1 mm- pes, 1,4 mm vlněná a 3 mm směsová. Taková ideální tloušťka je 1,2 – 1,4 mm. Na obrázku – růžová – je polyesterová klasická plsť, na druhém obrázku – modrá – pak plsť vlněná. 

 vlnena_plst
 
polyesterova_plst
 
 
 

Na trhu jsou samozřejmě i plsti, které mají cca 1 mm. Jsou to plsti, které většinou nalezneme v papírnictví. Tyto plsti jsou však hodně tenké a je třeba je vypodložit některou z výztuh. Jakým způsobem, to najdete zde.

 

Tvarová stálost 

To, jak je plsť pevná, ovlivní i samotné šití. Čím pevnější, tím lepší pro strojní i ruční šití. Zejména pak polyesterová se hodně tahá.

 

Plstnatění

Zjistíte nejčastěji tak, že si daný kousek vezmete několikrát do ruky, lehce protřete, jestli se daný vzorek nemění. Měl by zůstat stejný po šití i manipulaci samotnými dětmi.

 DSC_2413
 

Na obrázku vidíte rozdíl mezi vlněnou a směsovou plstí po půl roce hraní. Směsová je ten zelený kopeček, vlněná kameny krtince.

 
 

Pouštění chloupků

Nezdá se to, ale je to velmi významný faktor při výběru plstí. Zejména pak polyesterové plsti pouští výrazně chlupy. Což je nejenom nehezké, ale pokud ji dáte na stránku, budete ji mít brzy posetou drobnými chloupky. Ale pozor, jsou plsti, které jsou z polyesteru, jsou pratelné a toto nedělají! Také zjistíte jednoduše pomocí suchého zipu. Pokud přiložíte – chytne se a nepustí chlupy, je to ideální stav. Je to někdy věda se trefit, protože občas se stává i to, že co várka, to nějaké nové překvapení.

 

Praní

Prát lze pouze některou vlněnou plsť (pozor, zde je nutné, stejně jako látky, předem vysrážet!) a některé druhy polyesterovýchSměsovou plst nelze prát!

U nás na trhu nalezneme základní druhy plsti:

 

Plsť vlněná

plst_vlnena

Vlněná plsť je tvarově velmi stálánetahá se. Lze ji žehlit na stupeň vlna a stejně tak prát. Pozor, srážlivost je zde až 10 %, takže pokud hodláte prát, určitě předem vysrážejte v horké vodě. Má velkou barevnou škálu a to, jak v barvené, tak v přírodní verzi.

Výhoda je určitě ta, že jde o 100% ovčí vlnu, tedy přírodní vlákno. Na trhu naleznete množství variant, dají se najít s certifikací pro nejmenší i pro děti od 4 let. Ta v naší nabídce má certifikát OEKOTEX 100, I. třídy, tedy je vhodná pro nejmenší děti od 0+.

Zakoupit můžete třeba u nás v nejvyšší jakosti – Merino vlny.

Nevýhodou této plsti je poměrně vysoká cena. Na trhu lze získat také 100% vlněnou plst z Dánska, zde se cena pohybuje okolo 70,-/arch A4.

 

Plsť směsová

plst_smesova

Tato směsová plsť je vyrobená v České Republice. Výrobcem je BTP.

Složení této plsti je 60 % viskózy a 40 % ovčí vlny.  Takže je někde mezi. Jedná se o plsť, která je cenově dostupná, je nabízena v poměrně velké škále barev, a to v tloušťce 1 mm, 1,2 mm, 2 mm, 3 mm.

Osobně Vám pro knihy doporučuji držet se tloušťky 1,2 – 1,4 mm, čemuž odpovídá  v tomto případě gramáž 165 g/m2.

Tuto plsť lze žehlit.

Nevýhodou je, že poměrně brzy žmolkuje a vytahují se chloupky. Nemá atest.

 
 
 

Plsť polyesterová

plst_polyesterova

U polyesterové plsti známe dvě varianty. Klasická polyesterová plsť 1,2 mm je tvarově poměrně nestálá, hodně se tahá. Je poloprůhledná, více než směsová. Některé druhy jsou pratelné.

Pouznáme ji poměrně snadno, jelikož její povrch je mírně lesklý. Proces výroby neumožňuje tak důkladné zplstnatění, jako u směsové a vlněné, a proto se poměrně brzy „ošoupá“ používáním.

V ČR je výrobce, který má na tuto plsť atest pro děti do 3 let.  Jedná se o firmu Filc s.r.o.

Nabízí prakticky stejnou škálu barev, jako BTP u směsové plsti.

Dostupná je u nás také verze tužené pes plsti, ta je tvarově stálá, podobně jako čínské plsti. Lze ji prát, praním měkne, netahá se, není průhledná, občas ji lze najít pod označením dekorační plsť. Není atestovaná. Je vhodná pro ražení bigshotem atd. U nás ji najdete také v této kategorii, jakožto tuženou.

 

Ali plsti, plsti z USA

Na trhu nalezneme také další PES plsti, které jsou tužší, více či méně. Některé potisknuté či s flitry. Ty jsou určeny zejména pro scrapbooking, dovážené jsou z USA a Číny. Nejsou vhodné pro textilní aplikace, avšak jejich výhodou je, že jsou ze všech nabízených prakticky nejpevnější. Takže pro někoho jsou právě tyto pro šití nejideálnější, protože opravdu drží a nehnou se. Na zvážení každého je proces výroby, kdy opravdu nelze dohlédnout na to, z čeho a jakým způsobem se v Číně vyrábí. Takže zejména u nejmenších a ochutnávajících dětí bych ji nedoporučila.