V dnešním článku bych se ráda věnovala jednomu z témat o kterém se moc nemluví, přestože je důležité velice zvážit použití magnetů v knize.

Magnety. Na trhu najdete různé velikosti a síly.

 

Nejsilnější jsou neodymové, proto jsou často doporučovány, že opravdu zvládnout přitahovat i přes několik vrstev filcu, výztuh i bavln.

Ano je to pohodlné je použít. Protože stačí na jednu stranu magnet, na druhou cvoček, nebo druhý magnet.

Nicméně je tu jedno velké ALE, které bych ráda rozvedla zejména při použití u dětí zejména těch menších do 4 let určitě. U některých hraček, jako jsou neocube je vysloveně psáno do 10let nevhodné!

Neodymové magnety jsou vyrobeny ze směsi NEODYMU, ŽELEZA A BORU.

Magnety jsou schopny unést váhu, která přesahuje tisícinásobek vlastní váhy. V praxi to znamená, že magnet o velikosti malé fazole je schopen udržet předmět, který váží kolem 10 kg.

 

 

Rizika magnetů:

– Magnety jsou velice silné, neměly by přijít do styku s dalšími elektrickými spotřebiči, tedy včetně šicích strojů! Počítačů, bankovních karet aj.

– Magnety jsou opravdu silné, proto se mohou přitahovat na velkou vzdálenost. Může dojít k poranění prstů, kůže.

– Nevýhodou a rizikem magnetů je jejich výroba. Magnety se vyrábí slisováním, proto jakýkoliv náraz, jednoho magnetu, na druhý aj.může způsobit odštěpení drobných částí magnetu, které jsou velice ostré. Při manipulaci s nimi se výslovně doporučují ochranné rukavice a brýle.

Opravdu myslíte, že něco takové patří do rukou dětem?

 

 

Jdeme dál….

– nepředpokládám, že by jste s knihou manipulovali v prostředí lomů, ale taková zajímavost… tam kde probíhají výbuchy (v lomech atd.) může na magnetu vzniknout elektrický výboj a ten zapříčiní samotný výbuch magnetu.

– Něco málo k tomu, proč do rukou dětem ne.. některé děti jsou ochutnavači, to jistě víte. Problém nastává ve chvíli, kdy by danou část s magnetem spolklo. V tomto případě je třeba vyhledat okamžitou lákařskou pomoc! Nejhorším scénářem je více kusů s magnetem, nebo železa a magnetu, které by byly spolknuty.

Magnety poté prochází trávící trubicí a mohou mezi sebou svírat vnitřní orgány. Ty pak nemohou správně pracovat nebo se jejich činnost dokonce úplně zablokuje. Byly už případy, kdy dítě muselo na operaci, protože magnet svíral jeho střeva, jinému zase žlučník apod.

Já osobně jsem nikdy v knize magnety nepoužívala, protože nejsem o jejich vhodnosti pro naše nejmenší přesvědčená. Vím, že někdo je však v knize používá často. Bylo by však chybou nezmínit tyto jejich bezpečnostní aspekty :-)

a pokud by jste si chtěli přečíst nějaké další články, přikládám odkazy a zároveň použité zdroje:

http://www.magneticportal.cz/magneticke-materialy/bezpecnostni-pravidla-jak-zachazet-s-permanentnimi-magnety

http://www.bonella.cz/maminka-a-miminko/silny-magnet-z-oblibene-hracky-muze-byt-pro-dite-nebezpecny.html

https://img.alza.cz/foto/download/magcube_CZ.pdf