Jaké patky k šicímu stroji při šití knihy využijete

V každé výbavě šicího stroje nějakou najdeme.

Víte k čemu všechny ty patky vlastně máte a jak si s nimi usnadnit šití?

Že ne?

Tak si pojďme ukázat k čemu je využít při šití jak jinak než Quiet book. 

(použity a nafoceny patky k šicímu stroji Janome TXL 607, patka teflonová dokoupena jako univerzální)

patky_k_sicimu_stroji_uvodni_fotka

Představím vám tedy základní patky, které jsem měla u šicího stroje já, předem upozorňuji, že každý stroj to bude mít jistě jinak, ale patky lze dokupovat, buď přímo stejné značky stroje, nebo univerzální. Jen pozor na to, že staré stroje mají jiné upínání.

Patky na společné fotce jsou seřazeny v tomto pořadí z leva doprava:

  1. patka k šití knoflíkové dírky 
  2. patka klasická, univerzální 
  3. patky na aplikace 
  4. zipová patka
  5. overlocková patka

1. PATKA K ŠITÍ KNOFLÍKOVÉ DÍRKY

 patky_k_sicimu_stroji_patka_na_knoflikovou_dirku_rozdil

Na obrázku jsou dvě patky, vrchní patří k mechanickému stroji, spodní k elektronickému stroji. V prvním případě šijeme knoflíkovou dírku manuálně v několika krocích, musíme přitom měnit steh pomocí kolečka nebo jiného nastavení. Druhá patka šije knoflíkovou dírku automaticky, stačí pouze nastavit program a stáhnout páčku vedle jehelní tyče. Jak šít knoflíkovou dírku najdete brzy v dalším návodu. 

Ukázka automatické knoflík.dírky níže:

patky_k_sicimu_stroji_knoflikova_dirka_automat

2. PATKA KLASICKÁ

patky_k_sicimu_stroji_patka_klasicka

Tuto patku asi netřeba více představovat, tu u šicího stroje používáme všichni.

 

3. PATKA NA APLIKACE 

patky_k_sicimu_stroji_patka_na_aplikace

Na obrázku výše můžeme vidět dva typy patek na aplikace, vlevo je patka uzavřená, vpravo otevřená. Tato patka se vám bude při šití Quiet book velmi hodit. Díky ní lze vidět každý maličky detail který šijeme, oceníte nejvíce při šití různých malých věcí, zaoblených krajů, entlování. 

 

4. PATKA ZIPOVÁ 

patky_k_sicimu_stroji_patka_zipová

Jak už nám název napovídá, tuto patku využijeme při všívání zipů, popravdě u quiet book není problém našít zipy i klasickou patku, tedy pouze v případě že je našíváme pouze na podkladovou stránku, pokud chcete ale dělat různé kapsičky a šít blízko zipu, bude se nám velmi hodit, dovoluje nám totiž šev vést opravdu blízko zoubků.

 

5.  PATKA OVERLOCKOVÁ

patky_k_sicimu_stroji_patka_overlockova

Tato patka slouží při šití v okraji. Patka se ne nadarmo jmenuje overlocková, má totiž dva zobáčky stejně jako patky na overlocku, logické že ? :D Díky těmto zobáčkům drží nit a ta se nepřímo upíná na látku a tak vznikne například pěkný hustý entl, pozor ovšem na kraje, chce to trochu cviku, ale lze s touto patkou olemovat i pexeso.

Zároveň nám přidržuje okraj látky. Abychom se vrátili k původnímu účelu této patky, slouží opravdu na overlockový steh, a pokud šijete pružné materiály na klasickém stroji a tuto patku máte ve výbavě určitě ji zkuste.