Co_je_quiet_book

 

Quiet bookaktivity kniha,senzorická kniha..

těmito a mnoha dalšími názvy lze pojmenovat staro-nový hit českého šicího prostředí.

Zná ji více, či méně švadlenek – zejména maminek na mateřské dovolené. Ty chtějí zprostředkovat svým dětem knihu, která je bude rozvíjet.

Velmi časté je také šití maminky a babičky, kdy maminky nabývají nové znalosti a babičky oprašují staré znalosti, které zdokonalují. Znovu se tak vrací k šití, jako takovému, které se pro velkou skupinu lidí, začíná stávat opět velkým koníčkem.

U nás se pojem Quiet book stává známějším v posledních 3 letech, v zahraničí má tradici mnohem delší. Kde jsou jeho kořeny, však přesně nikdo neví.

Je pravdou, že různé aktivity knihy, senzorické aktivity a podobné můžeme najít v pracích speciálních pedagogů, zejména těch pro děti se specifickými potřebami, již dlouhou dobu.

 

O co tedy v knihách jde?

Knihy jsou šity ručně, nebo na šicím stroji, dle zkušenosti maminek a následné aktivity dle zájmů dětí.

Rozvíjí:

  • pinzetový úchop
  • vnímání a poznávání okolního světa
  • verbální schopnosti
  • koordinaci oko-ruka.
  • Knihy mohou být zaměřeny také na sebe-obslužné činnosti (koupání, čištění zubů, vaření..)

 

19105981_980637402038568_1904442156933356445_n-500x282

 Blanka Reitschmiedová

 

 

Někdy se zmiňuje spojitost quiet book a montessori. To je hodně diskutabilní téma.

Když byla moje nejmladší ještě maličká, byla jsem na kurzu montessori pro nejmenší s jednou certifikovanou lektorkou montessori. Už od mala jsem zvědavá a tak mne samotnou zajímalo, jak to s knihami je. Z odpovědi vyplynulo, že se nejedná o typickou montessori pomůcku.

Vše zaleží na tom, jak knihu pojmete, zda jako hračku, nebo jako samotné  cvičení dovedností.. v rozporu  s montessori bych tu však viděla, že montessori, jako takové vede děti k učení na reálných předmětech. Proč tedy učit dítě zavazovat tkaničky v knize, když si tuto dovednost může osvojit u klasických bot atd.

 

Didaktická pomůcka versus hračka

Jak jsem již zmínila, velkým tématem k diskuzi je, zda se jedná o hračku, nebo didaktickou pomůcku.

Vše záleží na zaměření samotné knihy, protože každý autor, ať už ten, co knihu šije profesionálně, nebo ten, kdo šije knihu pro své děti, ji pojímá po svém.  A řekněme si, že také každý zákazník, nebo rodič přichází s jiným cílovým uchopením knihy.

Na trhu nalezneme knihy, které jsou spíše jednoduššího rázu, na každé stránce je jedna rozvíjející aktivita:

DSC_3378-500x331

Ale můžeme nalézt také stránky, které jsou více obsáhlé a úžasně propracované v daných tématech:

 

eshop1-500x300

Soňa Čechová

 

 

Některé knihy, které jsou zcela zaměřeny jako pohádkové – ústředním tématem jsou pohádky, či říkanky:

14292518_1240797479275848_5925580611918845107_n-500x375

Quiet book Effie

 

Nedá se však říci, co je správně a co špatně, to je na každém. Ačkoliv se přikláním k vizi knihy – vzdělávací s méně aktivitami.

Pokud však pojmete knihu jako hračku, rozhodně se nebojte, není to chyba. Naopak vy nejlépe víte, co má vaše dítě rádo a cokoliv ušijete bude úžasné.

Mnoho maminek se mne ptá, zda knihu zvládnou ušít, když nikdy neměly v ruce jehlu a nit, nebo stroj…

A má odpoveď? „Rozhodně ano! “ Mnohdy od maminek, co šijí prve vznikají ty nejkrásnější díla. A pokud se bojíte křivého šití, čehokoliv, co z vašeho pohledu nebude zcela top.. tak upřímně, vašim dětem to bude jedno. Zda je lemování šikmo, zda má pejsek moc veliké oči, nebo divný výraz. Věřte, že děti budou nadšené, protože jste to tvořili vy..

A ano  sem tam jsem slyšela, že některé děti zpočátku o knihu nejeví zájem. I to se může stát a i takové děti jsou..

Pokud si nejste jisti, nechcete investovat čas, peníze.. zkuste jednu, dvě strany a uvidíte. Někdy je třeba, aby prostě dítko poporostlo a našlo ke knize cestu. A myslím si, že je to mnohdy způsobeno také aktivitami, které třeba nejsou pro jeho věk zajímavé.

K tomuto také trošku z odborné definice Úsměv

Dle Petra Petráše „představují didaktické pomůcky přímý materiál, pomocí kterého zprostředkujeme žákům/dětem poznání skutečnosti a porozumění jevům. To by bez využití různorodých nástrojů nebylo možné“.

Takže proč nepoužít k rozvoji našich nejmenších tyto knihy? Směle do toho Cool

Vzhled a podoba QB:

Samotná podoba knih je různá, jako vše. Když se podíváte na Fler, či skupinky na Facebooku zaměřené na šití těchto knih naleznete nepřeberné množství variant knížek v různé kvalitě zpracování.

Ona samotná kniha – Quiet book – má být kniha, ale často se setkáváme také s rozličnými variantami, odvozeninami, které knihou nejsou, ale jsou jí, nebo aktivitami v nich inspirovány. Vynasnažím se Vám ukázat alespoň některé, zejména ty od českých autorek:

Najdete je tedy jako knihy,

14046022_10206914612608072_76253414348979657_n-300x225

Tereza V.

nebo jednotlivé pracovní listy v boxech

Naposledy-aktualizované34-500x300

Michaela Pourová

 

můžeme sem zahrnout také didaktické kostky:

 

eshop1-500x300

                                                                                         Dílnička Sonja

 

a senzorické mantinely, koberečky pro nejmenší:

il_570xN.1138293851_trzy-500x366

Autor: MiniMoms

 

Bylo by chybou nezmínit naše české „profi“ tvůrce, kteří jsou již na trhu delší dobu. Ráda bych zmínila didaktické polštářky z dílny Jany Marvánkové tvořící pod značkou INTRO. Nejedná se o typické QB – při použití filcu a knoflíčků, ale do mého vhledu na možnosti zpracování „knih“ a jejich určitých variant, nepochybně patří. Boří hranice tradičních QB a tvoří svá nová díla.. posuďte sami..

fllcqflewyukjn-b-300x300

A neméně zajímavým průkopníkem v originálních knihách je Marie Mrňávkové  alias Brodita kterou jistě znáte ještě ze Šapitó.

Její tvorba je originální, svá a rozhodně neotřelá. Získala mnoho ocenění a její práce je velmi inspirativní. Navíc, kdo jste poblíž Zlína, pořádá ve své dílně často kurzy šití se zaměřením na hračky.

brichopas4

 

 

To je pro úvod do světa Quiet book vše. Příště se budu věnovat materiálům, ze kterých se knihy dají šít a ušít…

Na závěr ještě pár odkazů na zahraniční tvůrce, kteří stojí za povšimnutí, nebo inspiraci:

https://www.youtube.com/channel/UCi9efS2mnKGrlu7vrKq5HWg        Irina Sorokina, asi nejrozsáhlejší sbírka videonávodů na ušití knih.

http://leatherside.blogspot.cz/2015/11/21.html

http://www.ebay.com/itm/Quiet-Book-Eco-friendly-Baby-toys-educational-fine-motor-skills-12-pages-/322367479167?hash=item4b0e995d7f:g:tRgAAOSwal5YNKm6

Zdroje:

Petr Petráš : (http://katalogpo.upol.cz/mentalni-postizeni-nebo-oslabeni-kognitivniho-vykonu/pomucky/4-4-1-didakticke-pomucky-5/)

Esty: https://www.etsy.com/shop/MiniMoms?ref=l2-shopheader-name

Fotky: Blanka R.,dílnička Sonja, Quiet book Effie, Michaela Pourová, Tereza Vrbková, Jana Marvánková,