• 100% bavlnu (plátno) na venkovní a vnitřní stranu domečku, od každé 32*23 cm.

  • Výztuhu, nejlépe ronar fix lux (můžete ale použít i jinou, např. Decovil) 60*21 cm na domeček, 46*15 cm na skříň a 11,5*15 novopast (ten jsem také použila na uši domečku) a nějaké menší kousky na oblečení a panenku, případně nějaké další bonusové aktivity.

  • Stuhu cca 20 cm (na dveře skříně jako panty).

  • Šňůrku nebo jiné zapínání skříně (magnetické, suchý zip atd.).

  • Suchý zip cca 0,7 m.

  • Siťovinu, tyl nebo folii na kapsičky do skříně (není nutné, aby tam byly).

  • Gelové pero na nápis na přední stranu nebo bavlnku na vyšití.

 

Domeček můžete vytvořit z různých materiálů. U každého z nich je postup malinko odlišný. U filcu nemusíme obšívat entlem ani zahýbat dovnitř, stačí pouze obšít, filc se netřepí.

V návodu není obsaženo, jak sešít panenku a oblečky z filcového panelu, tento návod je samostatně zpracován, ve druhém článku.

material_na_sity_domecek_pro_panenku

 

1.krok

Nachystáme si výstuhy, nažehlíme na látku a obstřihneme, abychom po okrajích měli alespoň 1 cm na zahnutí. Skříň si obstřihneme kolem dokola výstuhy (entl nebo necháme 1 cm na zahnutí). V případě, že bychom dělali skříň z FILCU, obstřihneme si kolem výstuhy cca 0,3 cm.

nazehlen_vyztuha

 

Já jsem si střihla přední díl na dvě části. Látky jsem si napřed k sobě sešila, poté rozžehlila šev a teprve potom nažehlila výstuhu. Pokud jste si na přední stranu zvolili pouze jednu látku, následující fotky přeskočte.

kombinace_latek_na_domek

 

Poté je potřeba látky prošít těsně vedle spoje z každé strany. Zvolila jsem si nitě, které nebudou ve výsledku moc na látce vidět. 

prositi_latek_na_domecku

 

2. krok – nápis

Můžete si zvolit univerzální nápis nebo třeba jméno dítěte. Nebo naopak nápis úplně vynechat.

 

Vytiskneme si nápis, který chceme překreslit.

napisy

 

Kousek látky položíme na papír s nápisem a tužkou překreslíme. 

 

Poté překreslíme ještě jednou, tentokrát fixou na textil nebo gelovým perem na textil. Já osobně jsem moc spokojená s gelovým perem, nerozpíjí se jako běžné fixy. Vezmete si vystřiženou výstuhu (šablonu naleznete ve střihu) a nažehlíte z rubu, kde máte nápis.

 
 prekresleni
 
 

Pak obstřihnete a vyměříte si, kam nápis přišijete. Přišpendlíte a přišijete nejprve rovným stehem (filc stačí pouze rovným stehem). A obšijete hustým entlem (cikcak steh). Já jsem si zvolila šířku stehu 3 a délku 0,2. Poté, co došijete entlem, je dobré si prošít aplikaci ještě zevnitř stehu. Není to nutné, ale zakryjí se tím nedostatky entlu. Já prošívám tříkrokým rovným stehem, ale postačí i běžný rovný steh. A nápis je hotov.

nasiti_cedulky

nasiti_cedulky_2

3. krok – přední strana

Ve střihu naleznete šablonu na okno a dveře. Obkreslíte na výstuhu, vystřihnete a zažehlíte na látku, kterou posléze také obstřihnete.

 dvere_okno_site
 
 
 

Vyměříte si, kde se budou tyto aplikace nacházet a přišpendlíte.  Pak obšijete rovným stehem a následně ještě entlem jako u nápisu. Přišijete kliku.

nasiti_okna

 
 

Pak něco do okna, u prvního domečku jsem volila pouze látku, do tohoto druhého jsem zkusila záclonku. Přišila jsem záclonku a na ni následně kočárkovou folii pro lesklý efekt okna. Ustřihla jsem přečuhující části folie a přišila pevně knoflíčky.

hotova_titulka

 

A přední strana je hotová!

 

4. krok – panenka

Vezmeme si vnitřní stranu a obkreslíme si panenku na levou stranu tužkou. Poté prošijeme opět rovným tříkrokým stehem (nebo pouze rovným stehem nebo obkreslíme fixou/perem). Přišijeme suchý zip – háček.

vnitrni_cast_domecku

panenka

 

5. krok – skříň

Nachystáme si všechny díly, již vyztužené. Pravé a levé dveře. Já osobně si je ráda zdobím, u této jsem zvolila jako aplikaci kolečko z látky stejné jako na přední straně. Aplikaci přišijete stejným způsobem, jako dveře na přední straně. Já jsem okolo kolečka zvolila ještě navíc ozdobný steh. Doporučuji asi ale předem na nějakém vyztuženém zbytku vyzkoušet, jestli lze daný steh šít dokolečka.

 skrin
obsiti_dveri
 
 

Nachystáme si kapsičky (já jsem zvolila bavlněnou síťovinu, lze ale udělat z plátna, tylu, folie nebo filcu. U filcu je ta nevýhoda, že se o něj zachytává suchý zip). Obšijeme a ustřihneme přebytky. Naměříme si suchý zip. Přišijeme nad kapsičky. Vždy se ale řiďte panelem, který jste si koupili, panely se liší počtem a druhem oblečení, takže si skříň upravte na míru.

kapsy_skrine

 

Budeme sešívat pravé vrchní dveře skříně.

Nachystáme si dva kousky stuhy a vložíme do pravé strany, šňůrku do levé strany a zašpendlíme. Sešijeme rovným stehem (vrchní a spodní nit stejná barva). A obšijeme entlem, jako jsme to dělali už u nápisu.

 stuhy_ve_skrini
 
dvere_domecku
 
sespendlene_prosite_entlem
 
 
 

Stejným způsobem obšijeme i druhé dveře (jen bez šňůrky).

Šňůrku vložíme z levé strany do spodního dílu, který bude přišit k domečku, a přišijeme si ji, aby se nám nehýbala. Z každé strany si poté vložíme dveře, prošijeme a obšijeme entlem. Přišijeme suché zipy i dovnitř

nasiti_dveri 
 
 

A skříň máme hotovou.

5. krok – uši

Uši ze střihu si obkreslíme na výstuhu (novopast) a vystřihneme. Zažehlíme na látku a nachystáme si protikus. Obšijeme těsně po kraji výstuhy tak, abychom měli výstuhu zachycenou švem.

 vyztuha
 
sesite_usi
 
 
  

Vystřihneme, nastřiháme si záhyby a otočíme na vařečce nebo tužce. Na další fotce je otočené ucho. Zažehlíme a po okraji prošijeme rovným stehem.

pretocene_usi

6. krok – konečná fáze

Nyní domeček sešijeme. Nejprve si zažehlíme okrajovou látku dovnitř domečku. Nezapomeňte si nastřihnout prostředek.

 nastrizeni
 
 

Jakmile máme hrany sežehlené do rubové strany, tak si přichytíme oba díly domečku k sobě čímkoliv, co máte po ruce (svorky, kolíčky, kancelářské spony). Vložíme dovnitř uši a prošijeme dokola, prošíváme opravdu hranu domu, uši již není třeba, ty jsou prošity samostatně a sešitím dílů je vlastně přišijeme k domečku.. Následně prošijeme střed domečku, aby držel opravdu dokonale a lépe se otevíral.

sespendleny_domek_na_sesiti

prositi_domecku

Tadáá, a tímto máme hotovo :-).

domecek_2

domecek

 

Tento návod pro vás připravila Žaneta Daňková, Sew4baby.

♥ Naše návody, jsou autorskou tvorbou nás a našich tvůrců. Podléhají autorským právům. Děkujeme,že to respektujete ♥