V tomto návodu vám ukážu, jak si ušijete oblékací panenku z plstěného panelu. Díky tomu získáte představu, jakým způsobem můžete ušít jakékoliv panely z plsti, jak a čím je vyztužit a čím podšít.

material

Budeme potřebovat:

 
 

První krok 

Nachystáme si tedy panel a vystřiháme z něj jednotlivé motivy. Je na vás, zda necháte okolo jednotlivých motivů 1 mm bílý kraj, nebo budete střihat těsně při kraji obrázku. V případě, že necháte bílé místo, bude pro vás snadnější ušít vše na stroji bílou nití, která se v okraji schová, v opačném případě budete pravděpodobně měnit barvy dle podkladu. To už je čistě na vás, co se vám líbí více.

vystrizeni_panelu
 
 

Druhý krok 

V této fázi jsou tři možnosti, buď panenku podžehlím výztuhou, nebo ne. Výztuha není nutností, avšak zaručuje panence větší pevnost. Tuto fázi lze však vynechat zcela, nebo našít hotovou panenku na 3mm plst, tedy plst silnější, než je samotný panel...nicméně tomu se budeme věnovat až za chvíli.
Vy, kdo budete panenku podžehlovat výztuhou: Panenku si překreslím zrcadlově na lesklou stranu výztuhy. Panenku jsem si podžehlila výztuhou z toho důvodu, že panenka bude často hraná a chci, aby vydržela tvarem co nejdéle. Použít můžete jakoukoliv výztuhu, kterou máte doma, jakýkoliv kousek. Decovil, ronofix, ronar fix lux, zkrátka všechny silnější výztuhy. Já použila decovil, který je nejpevnější, ale opravdu na tom až tak nezáleží.

Oproti obkreslenému tvaru vystřihněte výztuhu menší o cca 2 – 3 mm, aby nám výztuha nekoukala po ušití ven. A nažehlíme na vystřižený panel s panenkou (doba nažehlování je určena zvolenou výztuhou). Stačí podžehlit jen panenku, oblečení již není třeba.

 
 

Nažehluji přes stranu, kde je výztuha, není třeba, aby nám zde držela 100%, takže pokud se bojíte spálení, použijte pečící papír nebo nechejte žehličku působit kratší dobu.

 

Krok třetí

Nachystáme si háček suchého zipu. Já zvolila nízkoprofilový suchý zip (někdy nazývaný také neškrábavý) z toho důvodu, aby tolik neškrábal. Druhým důvodem je, že je nižší, než jsou háčky klasického suchého zipu. Vystřihnu si jej dle tvaru spodního prádla a našívám. Jelikož je suchý zip v tomto případě užší, sešiji jej k sobě ideálně cikcakem (zde záleží na vás, zda jej sešijete mimo panenku nebo již přímo na panelu s panenkou (již vystřiženého).

Následně přišijete suchý zip v místě výstřihu a nožiček. Pokud by některý chlapeček mohl mít starost, že má takovým způsobem chlapeček na sobě plavky, lze ještě prošít ve středové části, což nám zase zvýší pevnost panenky a zároveň rozlišuje tílko a trenýrky.

Kdo se nechce trápit a šít každé zvlášť, výstřih a nohavice, může prošít suchý zip celý kolem dokola rovnou. Tím máme hotovou pohledovou stranu panenky.

 nasiti_sucheho_zipu
nasiti_zipu_na_oblekaci_panenku
 
 

 Krok čtvrtý

 Nyní panenku položíme na větší kus plsti a sešijeme k sobě rovnostehem. Pokud byste nechtěli podžehlovat výztuhou, tak krok s vyztužením vynecháte (psala jsem o něm výše) a budete pokračovat pouze podšitím rubu plstí. Jednou z alternativ je také podšití 3 mm plstí, pak není třeba výztuhy. Jakmile máme našito na plsti, tak přebytečnou plst odstřihneme a zůstane nám krásně začištěná a vyztužená panenka.
 
IMG_20201231_145212
 
 

Krok pátý

Posledním krokem je podšití oblečků mechem suchého zipu. Abychom netrápily dětičky tím, že se budou muset trefovat kouskem suchého zipu do druhého malého kousku, usnadníme jim práci a celou zadní plochu šatiček podšijeme mechem. Mech lze vzít buď výsek 30 x 30 cm, nebo stačí klasický 10 cm (šatečky se na něj vejdou).

Položíme vystřižené šatečky na rubovou stranu mechu (dolů nám tedy kouká chlupatá strana, na kterou se bude panenka přichytávat), nahoře je položena pohledová strana (hladká) a přišijeme rovnostehem kolem dokola.

Nakonec, jako u panenky vše obstřihneme.
 
nachystani_obleceni_na_mech
 
 

Šatečky není třeba již více vyztužovat, pouze v případě, že byste měli velmi tenké panely pod 1 mm, pak je to na vaše zvážení. A tímto je vše hotovo :). Pro chlapečky máme nachystané také klučičí verze oblékacího panáčka. Pokud byste rády panence dopřály také domeček, tak jeho návod najdete, zde

 
 Jakmile máme vše našito, odstřiženo, chlapeček je hotový :)
 
nasity_suchy_zip_na_panence
 

 Krok šestý

Tento krok můžeme a nemusíme zahrnout, ale často se na něj ptáte, tedy jdeme na to ;) Co s doplňky, které panenky mají? Ukážeme si to nyní na brýlých, které má panáček na panelu. V první fázi, opět brýle vystřihneme a odměříme na větší kousek plsti. Plst bude široká stejně, jako brýle.

Nyní si odměříme pruženku, která bude o kousek menší než je obvod hlavy.  Nyní vezmeme kousek gumičky (ideální tloušťka kloboukové gumy je 1-1,4mm) a vložíme delší kousek mezi kousek plsti a samotné brýle. Několikrát prošijeme v místě, kde je guma a obšijeme celé dokola, zapošijeme.

Stejně, jako u oblečků a panáčka, odstřihneme přebytečnou plst, pozor, abyste si neustřihli gumičku :) a máte hotovo.

U korunek, lze také použít 5mm tenkou prádlovou gumičku, zkrátka, co máte po ruce.

siti_doplnku

hotove_bryle

 

Doufám, že se Vám náš návod líbil a budeme rádi, když se Nám s hotovými výrobky pochlubíte.

Vaše Žížalka Terka

 

♥ Naše návody, jsou autorskou tvorbou nás a našich tvůrců. Podléhají autorským právům. Děkujeme, že to respektujete ♥