Nejsnadnější variantou šitého leporela je leporelo tzv. přetáčené. Nachystáme si na něj:

- panel na leporelo (lze použít tištěné panely, nebo sešité jednotlivé obrázky podobně, jako u quiet book, avšak s tím rozdílem, že je sešijeme do pruhu vedle sebe)
- panel na zadní stranu, nebo jakoukoliv jinou látku kterou budeme mít na druhé straně leporela ve stejné velikosti tzn u nás 17cm x délka leporela
- výztuhu (já jsem použila termolín N – atestovaný materiál pro děti, ale jde použít jakýkoliv vatelín, ale spíše použijte nižší varianty) na aplikaci jmenovky pak oboustranně nažehlovací vlizelín, nebo pavučinku
- stuhy, gumy, plastové či dřevěné komponenty (Pamatujete, že zde platí, že čím méně, tím lépe, snažte se ladit barevně s leporelem v 1-2 barvách). Dřevěné komponenty volte nelakované, aby je dětičky neokousaly.
- Pro nejmenší si můžeme nachystat také izotermickou fólii (šustící folie), nebo lze leporelo doplnit o další aktivity, jako je zrcadlová folie aj.
Začínáme šít
Všechny bavlněné panely si vyžehlíme a propaříme žehličkou. Zejména pokud pracujeme s podkladem z českých či francouzských bavln je potřeba je vysrážet.
Můžeme také žehlit přes mokrý hadr, či vložit na pár minut do horké vody v umyvadle. (Pračku v tomto malém rozměru nedoporučuji, zbytečně by se nám třepily strany) Jakmile máme hotovo, seřízneme si přebytečný materiál, aby nám zůstal opravdu krásný pruh, Já používám tištěný panel, kde mám již počítáno s 1cm lemem kolem dokola.Tzn, že bavlněný pruh na zadní stranu bude mít 17x délka leporela.
Nejprve si tedy nachystám jmenovku.
Vezmu bavlněné plátno jednobarevné a nažehlím si z rubu přes pečící papír oboustranně nažehlovací vlizelín, nebo použiju pavučinku, pak stačí přežehlit papírovou část. Jakmile vychladne stáhneme papír a sublimačním fixem si naznačím tvar jmenovky a samozřejmě mohu také nadepsat požadovaný text.
Sublimační fix je skvělý, že nám po čase sám vymizí. Pokud jej nemáte, nevadí lze použít lehce tužku a požadovaný text si můžete napsat na papír, a přepsat si jej přes okno na samotnou látku.
Následně použijeme gelové pero pentel, které je za mne top, co se týče kresby na bavlnu, plsť. Nerozpíjí se, buď jej stačí přežehlit, nebo nechat 48h a zaschne sám. Následně můžete prát dle libosti. Nicméně doporučuji vždy pero vyzkoušet na kousku látky nanečisto, abyste věděli, jak se na vašem materiálu chová.
Jakmile máme jmenovku nachystáme si celou titulní stranu. Vezmeme jmenovku a pár kratších stuh, kterou si ji ozdobíme. Jmenovku také můžeme vystřihnout entlovacími nůžkami, či ji dále ještě nazdobit.
Já si vzala pouze tři kousky stuh a ty jsem si opálila zapalovačem, aby se mi nerozevíraly. Jakmile máme, vložíme pod jmenovku a nažehlíme z lícové strany na látku, která bude na titulní straně. Pozor. ať si žehličkou stuhy nespálíte!






Špendlíme hustě, ideálně v hranách, pokud máme stuhy, necháváme špendlíky tam i v průběhu šití, je však dobré hlavičku směřovat ven, abychom se pak netrápili vytahováním. Začínáme sešívat přibližně uprostřed jednoho (spodního) obrázku a obšíjeme celé kolem dokola. Místa, kde máme nějaké komponenty, stuhy prošijeme několikrát tam a zpět. Pozor na to, aby všechny komponenty směřovaly dovnitř leporela. Nikoliv ven. Na konci si necháme otvor pro přetočení leporela.






Tento návod pro vás připravila Vaše Žížalka Tereza Vrbková
♥ Naše návody, jsou autorskou tvorbou nás a našich tvůrců. Podléhají autorským právům. Děkujeme,že to respektujete ♥
Odkazy na použité materiály
Entlovací nůžky – zn. IKEA