Nejsnadnější variantou šitého leporela je leporelo tzv. přetáčené. Nachystáme si na něj:

 materialy_na_site_leporelo
  • panel na leporelo (lze použít tištěné panely, nebo sešité jednotlivé obrázky podobně, jako u quiet book, avšak s tím rozdílem, že je sešijeme do pruhu vedle sebe)
  • panel na zadní stranu, nebo  jakoukoliv jinou látku kterou budeme mít na druhé straně leporela ve stejné velikosti tzn u nás 17cm x délka leporela
  • výztuhu (já jsem použila termolín N – atestovaný materiál pro děti, ale jde použít jakýkoliv vatelín, ale spíše použijte nižší varianty) na aplikaci jmenovky pak oboustranně nažehlovací vlizelín, nebo pavučinku
  • stuhy, gumy, plastové či dřevěné komponenty (Pamatujete, že zde platí, že čím méně, tím lépe, snažte se ladit barevně s leporelem v 1-2 barvách). Dřevěné komponenty volte nelakované, aby je dětičky neokousaly.
  • Pro nejmenší si můžeme nachystat také izotermickou fólii (šustící folie), nebo lze leporelo doplnit o další aktivity, jako je zrcadlová folie aj.
 

Začínáme šít

Všechny bavlněné panely si vyžehlíme a propaříme žehličkou. Zejména pokud pracujeme s podkladem z českých či francouzských bavln je potřeba je vysrážet.

Můžeme také žehlit přes mokrý hadr, či vložit na pár minut do horké vody v umyvadle. (Pračku v tomto malém rozměru nedoporučuji, zbytečně by se nám třepily strany) Jakmile máme hotovo, seřízneme si přebytečný materiál, aby nám zůstal opravdu krásný pruh, Já používám tištěný panel, kde mám již počítáno s 1cm lemem kolem dokola.Tzn, že bavlněný pruh na zadní stranu bude mít 17x délka leporela.

Nejprve si tedy nachystám jmenovku.

Vezmu bavlněné plátno jednobarevné a nažehlím si z rubu přes pečící papír oboustranně nažehlovací vlizelín, nebo použiju pavučinku, pak stačí přežehlit papírovou část. Jakmile vychladne stáhneme papír a sublimačním fixem si naznačím tvar jmenovky a samozřejmě mohu také nadepsat požadovaný text.

CollageMaker_20210807_140356046

Sublimační fix je skvělý, že nám po čase sám vymizí. Pokud jej nemáte, nevadí lze použít lehce tužku a požadovaný text si můžete napsat na papír, a přepsat si jej přes okno na samotnou látku.

Následně použijeme gelové pero pentel, které je za mne top, co se týče kresby na bavlnu, plsť. Nerozpíjí se, buď jej stačí přežehlit, nebo nechat 48h a zaschne sám. Následně můžete prát dle libosti. Nicméně doporučuji vždy pero vyzkoušet na kousku látky nanečisto, abyste věděli, jak se na vašem materiálu chová.

nakreslena_jmenovka_na_bavlneJakmile máme jmenovku nachystáme si celou titulní stranu. Vezmeme jmenovku a pár kratších stuh, kterou si ji ozdobíme. Jmenovku také můžeme vystřihnout entlovacími nůžkami, či ji dále ještě nazdobit.
Já si vzala pouze tři kousky stuh a ty jsem si opálila zapalovačem, aby se mi nerozevíraly. Jakmile máme, vložíme pod jmenovku a nažehlíme z lícové strany na látku, která bude na titulní straně. Pozor. ať si žehličkou stuhy nespálíte!

CollageMaker_20210807_140949492

 Jelikož samotné nažehlení by nám ani stuhy, ani titulku neudržely, musíme si vše našít. Proto si ustřihneme z vatelínu, nebo jiné námi volené výztuhy čtverec o rozměru 16x18cm...delší část příjde na boční stranu (koncovou stranu leporela).
 
Celý takto nachystaný kus si sešpendlíme pořádně k sobě, aby se nám při šití nepohnulo a sešijeme hustým entlem k sobě. Používám cikcak na hustotu 0,2-0,3, ale můžete obšívat dle libosoti.
 
obsivani_hustym_entlem
 
 A protože ne vždy je entl nakonec souměrný, můžeme jej ještě ve vnitřní části jmenovky "doladit" tříkrokkým stehem. Myslím si, že i když máte hustý entl natrénovaný tenhle steh celou jmenovku ještě podtrhne a je ještě dokonalejší! Nicméně samozřejmě, pokud se vám nechce, není nutné ještě jednou celé obšívat, v tom případě již přecházíme k šití celého leporela.
 
obsivani_trikrkokym_stehem
 
Nachystali jsme si titulku, jelikož je fajn, když nám jde nějakou šňůrkou, gumou leporelo držet pohromadě, ještě si ji našijeme. Vyznačímě si hranu finálního leporela a za tuto hranu budeme gumu našívat. U mého leporela jsem použila kloboukovou gumu tloušťky 2mm.
 
Našijeme ji na boční část titulky, několikrát, tam a zpět, aby nám dobře držela. Lépe více, než méně. Doporučuji ji nechat delší, nakonec ji můžete zkrátit uzlíkem, ale je lepší maličko delší než naopak krátká. (Moje má  celkově přibližně 45cm).
 
nasiti_gumy
Vezmeme si panel se zvířátky a promyslíme si, kam dáme stužky, kroužky, vše co chceme v leporelu mít. Za sebe doporučuji jedno kousátko, někam na spodní straně a na dvou, max třech místech několik stuh. Je to lepší proto, že dítko zaujmou samostatnější části, než kdybychom stuhami poseli celou stranu.
 
Pokud plánujete folii, tu naopak špendlíte na rubovou stranu panelu (V tomto případě je jedno, zda je folie narovno, nebo mírně navolněná. Někdy se navolněná doporučuje, jelikož lépe šustí). Stuhy naopak pokládáme na lícovou část, hrana stuhy je zarovnaná s hranou leporela. To je z toho důvodu, aby se nám tyto stuhy, zejména u těch řidčích nevytrhly po čase ven. Můžete je opět také opálit, lépe se budou našívat a lépe držet.
 
 
naspendleni_stuh_komponentu
vlozeni_komponentu
 
Mame nachystáno a jdeme na sendvič, tedy minimálně ten látkový :) Vezmeme si náš zvířátkový panel, nachystanou stranu s titulkou a pruh výztuhy, která má o 1cm více než je finální rozměr leporela (tedy u nás má 16cm x délka leporela) a poskládáme.
 
Nejprve tedy příjde titulka a panel, ty budou lícem k sobě (líc jsou ty pohledové-hezké strany) a na ně (z rubu) termolín (výztuha). Vše pořádně sešpendlíme. Na rub panelu se zvířátky, pokud chcete si můžete naznačit hrany, kde budete šít. Je to určitě lepší než šít naslepo. Stačí jen jemně tužkou, křídou, nebo sublimačním fixem.
 
Tím, že má výztuha o chlup víc, než finální rozměr leporela, když si ji dobře poskládáme, bude nám mírně zasahovat do sešitého, což potřebujeme. Šití nám bude držet výztuhu a nebude se nám potom nějak kroutit, či přetáčet, což samozřejmě nechceme.
 
sendvic_nachystani_na_sesiti
 

Špendlíme hustě, ideálně v hranách, pokud máme stuhy, necháváme špendlíky tam i v průběhu šití, je však dobré hlavičku směřovat ven, abychom se pak netrápili vytahováním. Začínáme sešívat přibližně uprostřed jednoho (spodního) obrázku a obšíjeme celé kolem dokola. Místa, kde máme nějaké komponenty, stuhy prošijeme několikrát tam a zpět. Pozor na to, aby všechny komponenty směřovaly dovnitř leporela. Nikoliv ven. Na konci si necháme otvor pro přetočení leporela.

sesiti_leporela

 Tím, že má výztuha o chlup víc, než finální rozměr leporela, díky prošití nám bude krásně držet a zároveň nám nebude dělat v hraně nevzhledné boule. Po ušití si odstřihněte všechny rohy leporela. Díky tomuto kroku budete mít opravdu krásné hrany.
 
CollageMaker_20210807_141632061
 
Celé leporelo můžeme obrátit. Doporučuji obracet od nejdelší strany směrem k nejkratší. Pomocí štětce, případně jehlice, nebo něčeho neostrého si nakonec vytáhnete hrany leporela do krásných kolmic.
 
pretoceni_leporela
 
 Už máte téměř hotovo! Super!
 
Protože žehlička je v šití náš největší kamarád :) vezmeme si ji ještě do rukou a celé leporelo vyžehlíme. Dejte si pozor na stuhy,komponenty, některé jsou na vysoké teploty citlivé a mohly by se spálit. Jinak v tom není žádná velká věda :)  Hranu otvoru, kterým jsme leporelo protáčeli se snažte zažehlit tak, jak ji poté budeme sešívat, pomůže vám to potom v matracovém stehu vést steh v rovině.
 
zehleni_leporela
 
Nyní už se dostáváme prakticky k poslední části :) Celý otvror sešijeme neviditelným (matracovým) stehem. Stehy dělejte drobnější,budou vypadat, jako strojové, snažte se šít ve vyžehlené hraně, aby stehy navazovaly na strojové šití.
 
jak_usit_matracovy_steh
matracovy_steh 
 
Jestli máte, máte hotovo! Kdo by chtěl může ještě prošít skrz jednotlivé obrázky, ale není to nutné. Zkuste gumičku, zda vám sedí, nebo je potřeba ji zauzlíkovat a zkrátit, ale tímto krokem máte celé leporelo hotové. Páráda!
 
usite_leporelo
 
Doufám,že se Vám šití povedlo a že prckové budou spokojení :-)
Budu ráda, když mi dáte vědět, jak se vám vedlo a jak leporelo u vás dopadlo. Můžete nás také označit u hotového výrobku třeba na Vašem instagramu. Nyní zbývá vám popřát krásný zbytek dne.
 
 
 

Tento návod pro vás připravila Vaše Žížalka Tereza Vrbková

♥ Naše návody, jsou autorskou tvorbou nás a našich tvůrců. Podléhají autorským právům. Děkujeme,že to respektujete ♥