Jak ušít hrací kostku pro nejmenší

Naše návody pro nejmenší by nebyly zdaleka kompletní, kdybychom nezahrnuli také didaktické, hrací kostky. Zrovna ty jsou totiž prvními hračkami, které můžete pro nejmenší úšít. Lze je zavěsit do kočárku, na hrazdičku a pokud je opatříte poutkem, lze je zavěsit opravdu kamkoliv.

Nejde o nic těžkého a můžete si tak vyzkoušet a natrénovat postupy šití, které Vám usnadní práci, pokud se v budoucnu rozhodnete k ušití celé knihy quiet book.

Avšak, jako všude, čím menší děti jsou, tím se snažte mít kostky jednodušší. Používejte různorodé materiály, ale myslete na to, že děti zejména v začátku života zkoumají pusinkou a tak dbejte na zvýšenou bezpečnost a kvalitu použitých materiálů.

Všem těmto prvkům se postupně budeme věnovat, tak jdeme na to!

 

Co budeme potřebovat?

  • Kousky bavlněných pláten, zde využijete opravdu jakékoliv zbytečky ve velikosti stran +2cm.. pokud bude kostka celá, včetně z aktivit z plátna využijete jich více (lze také kombinovat různé materiály, což je pro nejmenší opět zajímavé: chlupatý coral fleece, minky, flanel, len....)
  • Výztuha (pokud bude kostka pevnějšího tvaru volte ronar fix lux (neudělá vám po přetáčení nenávratné vrásky a zároveň bude kostka opravdu stabilní, což se může hodit u větších kostek, které můžete využít také jako podsedáky). V případě, že kostka bude měkká, pak stačí vyztužit silnějším vlizelínem, ale na takové kostky nepoužívejte mnoho aktivit, kostka není zpevněná a mohlo by dojít k vytržení.
  • Molitanové kostky
  • V případě, že chcete kostku měkkou, pak výplňovou vatu, či duté vlákno z polštářů
  • Plst (pro nejmenší je ideální 100% vlněná, nepouští chlupy, nežmolkuje, lze ji prát a používat právě u nejmenších dětí)
  • Extra pevná nit (případně jakákoliv jiná: obuvnická, knoflíková, režná -> ty které jen tak nelze přetrhnout)
  • Dřevěné, či plastové komponenty
  • Štěrchadla, pískátka, šustící folie, zrcadlová folie
  • Stuhy, šňůrky, gumičky (zde pozor na bezpečnost nejmenších, žádné šňůrky by neměly být delší, jak 2-3cm!)
  • U větších dětí a složitějších kostek pak samozřejmě stejně, jako u knih, tedy: knoflíčky, korálky, zipy, zkrátka vše co se hodí vašemu záměru.

material_na_usiti_hraci_kostky

 

Krok první

Jako první si načrtněte na papír, jak by vaše aktivity na kostce měly vypadat v reálné velikosti. Někomu stačí orientačně, nekdo je potřebuje přesně do detailu, tedy nakreslete, co kde pravděpodobně bude. Snažte se navrhnout tak, aby všechny aktivity byly nakonec našity více středu a nezasahovaly do krajů. V mém případě byl nákres 8x8cm.

Následně jsem si nařezala z výztuhy jednotlivé strany přesně v dané velikosti (8x8cm). Pro nejpřesnější nařezání výztuhy využijeme pravítko a řezací podložku, která je na přesné měření určena, ale samozřejmě si poradíte i s nůžkami.

narezani_vyztuhy

 

Krok druhý

Po nákresu si jako první pořádně vyžehlíme plátno, které nám bude tvořit podklad. V tomto návodu zpracovávám jednoduchou kostku, abyste pochopili princip. Pokud se však bude vaše kostka podobat více quiet book, kdy budete střídat pozadí, držte se u něj tohoto našeho předchozího návodu.

Nicméně vy, jež budete kostku pojímat jednodušeji, můžeme pokračovat. Látky si vyžehlíme opravdu do hladka a nažehlíme výztuhu. Výztuhu nažehlujeme lesklou stranou, kterou položíme na rub plátna a nažehlujeme tlakem přibližně 10s. Okolo každého si nechte místo, ca 1-5cm, nakonec si jednotlivé části s nažehlenou výztuhou odřízneme tak, že si necháme kolem dokola 1cm plátna navíc.

nazehleni_vyztuhy
IMG_20201230_171101

 

Krok třetí

Začneme chystat a našívat aplikace na jednotlivé listy. Já začínám motýlkem. Toho jsem si vystřihla ze základní výztuhy a nažehlila na plst. Následně jsem ca 2mm od výztuhy odstřihla, aby nakonec plst byla schovaná uvnitř. Malým dětem stačí málo a proto se snažím vše dělat spíše v jednoduchém duchu. Motýlka poté položím na větší kus kontrastní plsti a sešiji kolem dokola. Motýlek tak po složení křídel bude mít rubovou stranu kontrastní.

Jelikož mám pevnější plst, v této fázi bych mohla nechat pouze dvě vrstvy plsti, ale pokud máte plst tenší než 1,4mm je určitě lepší vyzružit.

V případě, že byste měli motýlka celého z bavlny budete jej kolem dokola v této fázi celého entlovat hustým entlem.

aplikace_motyl_z_plsti

 

Krok čtvrtý

Nachystaného motýlka našiju na střed strany. Našívám tříkrokým stehem, což je to jistota, aby držel opravdu dokonale.

nasiti_motylka_na_kostku

 

Krok pátý

Nyní našívám další aktivity na jednotlivé stránky. Stuhy, šňůrky atd. Další z mých hlavních motivů byla našitá zrcadlová folie se stuhami. Oblíbený motiv nejmenších. Nejprve jsme si vystřihla folii. Používám lepící,někdo se přiklání k použití té nelepící, ale já jsem značný rozdíl nenašla. Snad jen snažší našívání, že mi folie necestuje z místa na místo, právě díky lepidlu. Nicméně, pokud byste se báli lepidla na jehle, ještě se mi nestalo, že by mi lepidlo jehlu zalepilo, narozdíl třeba od lepícího suchého zipu, kde ten problém opravdu bývá.

Stuhy jsou dostatečně schované ve středové části sluníčka. Je však na Vás, zda je dáte dvojtě, nebo pouze ukončíte opálením. Nicméně vždy dejte pozor, abyste uvnitř měli dostatek stuhy, aby se vám stuha nevytrhala ven. Tenké, jednolícové stuhy to rády dělají. Tedy já mám stuhy přepůleny a složeny dovnitř. 

Nachystám si další (šedý) kruh z plsti, který je uvnitř menší než mnou nachystaná zrcadlová folie a vnější kruh je naopak mírně větší. 

Zrcadlovou folii tedy našíváme tak, že bude zašita v tomto jistícím kroužku. Nejprve šiji vnější kruh, poté vnitřní. Je dobré si kruh přichytit, buď stylefixem, sublimačním lepidlem v tyčince, či špendlíkem. Opět šiji tříkrokkým stehem. 

Zrcadlová folie se dá také samozřejmě našít přímo a to pomocí entlu. Nedělejte jej však příliš hustý, aby se folie vlastně neodřízla.  Druhý tip! Před sešitím si kousek ochranné folie, které zrcadlová folie na sobě má odlepte, abyste pak nebojovali s jejím odlepením. Celou odlepíte až po ušití, ale toto vám práci usnadní a zároveň pomůže, aby se vám samotná folie ještě před dokončením kostky nepoškrábala.

jak_usit_zrcadlovou_folii

Krok šestý

Každou jednotlivou stranu musíme řádně přišít, jakákoliv aplikace, stuha, vše, co zasahuje ven za výztuhu. Několikrát prošijte. Zejména pokud se jedná o stuhy s korálky, knoflíky. Já je tu nemám, kostka je pro nejmenší, ale  zmiňuji je tu právě proto, že pro větší děti, mezi 1,5-2 rokem už je většinou zahrnujeme.

Knoflíky je dobré přišívat extra pevnou, či ryflovou nytí. Neroztrhne se a vy si můžete být jisti, že knoflík zůstane, kde má. Pozor také na některé z knoflíků dress it up. Knoflíčky jsou krásné,ale mnohdy složeny z více částí, které se sem tam rády rozdělují. Ověřte si, že drží, případně je pro větší "jistotu" slepte. Nestává se to často, ale mohly by se rozpojit. Ideální je ještě místo, kde je korálek, knoflík našit, podložit kousíčkem výztuhy z rubu a konec nitě taktéž v rubové části zajistit! troškou silikonu z tavné pistole. Jak na průchodky, zjistíte v tomto návodu, zde jsme se jim nevěnovali.

Pokračujeme tedy dále. Já jsem si na jednu ze stran našila pruh s dřevěným kroužkem, jak jsem psala výše, několikrát prošívám za výztuhou a poté ještě při šití stran přímo v hraně výztuhy.

IMG_20201230_184423

 

Krok sedmý

Teď již máme vše nachystáno, stuhy, aktivity našity...tak jdeme sešívat. Strany sešíváme nejprve středové 4 díly. Vždy dva a dva k sobě. Hlídáme si špendlíky hrany, které si sešpendlíme. a postupně sešíváme jednu k druhé. Nicméně pozor! Zde je první fígl, aby vám kostka na závěr udělala krásné hrany. Šev, který budete šít, šijte pouze po straně výztuhy. Nešijte až do konce látky. Zastavíte se tedy 1cm před koncem. viz naznačená linka u 3.fotky.

Pokud Vám některé stuhy mají tendenci zasahovat do švů, sešpendlete si je do středu, aby nedělaly neplechu, jako u mne sluníčko.

IMG_20201230_155359

 

sesiti_jednotlivych_stran

siti_stran_kostky

 

Krok osmý

Již se pomalu blížíme cíli... sešili jste tedy všechny 4 strany k sobě, nyní sešijeme také 1. a 4. stranu, čímž nám vznikne uzavřený tvar. Jde o mezifázi, do niž budeme všívat poslední dvě strany.

sesiti_stran_polotovar_kostky

 

Krok devátý

Nebudu lhát, tohle je asi manipulačně nejkrkolomnější fáze, ale zvládli jste vše doteď, tak co by jste nezvládli finále! Teď budeme všívat první ze dvou posledních stran. Není to těžké, vlastně jen rovné šití, ale musíte se držet linií, tedy hrany, strany výztuh musí sedět. Šijte jako výše, vždy po jednotlivých stranách, každou zapošijte na konci i na začátku, začínejte s hranou výztuhy a končete s hranou. Vždy vám zůstane 1cm látky, který nebude sešitý, to je ta důležitá část, ta která bude schovaná a pomůže vám udělat krásnou hranu. Pokud si chce být 100% jistý, stehujte, látka ráda utíká. Dělejte každou ze stran samostatně, nikdy je nešijte naráz. Takto sešijeme u předposledního čtverce všechny 4strany.

Nakonec našijte také 1-2 strany posledního čtverce, který nám k našití schází.

Někdo sešívá strany 2, někdo 3, někdo 1..toto je na vás. Zbytek budeme muset sešít ručně, ale určitě tohle už pro vás bude brnkačka. Pokud jste použili ronar fix lux, nebojte se případných vrásek, ty se vyžehlí.

Samozřejmě snažší je, když chcete kostku vyplněnou dutým vláknem, pak vám bohatě stačí mít nesešitou pouze jednu stranu.

zaverecne_sesiti_6_strany

 

Krok desátý

Pokud chcete uvnitř kostku, je na čase ji vložit, pakliže chcete kostku se štěrchadlem, pak je nyní čas jej vložit dovnitř molitanu. To vložíte snadno, naříznutím molitanu a zatlačením do středu. Díky výztuhám, nebude nic cítit, ani znát a kostka bude krásně štěrchat. U vyplnění dutým vláknem vložte kamokoliv do středové části.

CollageMaker_20201230_173621870

 

Kok jedenáctý

Nyní již opravdu končíme, jste úžasné, pokud jste došly až sem!  Teď je ta chvíle, kdy celou kostku přetočíte a zjistíte, zda jste se držely linií, věřím, že ano a rožky vám udělají krásné výstavní rohy. Pokud ne, nezoufejte, žádný učený z nebe nespadl a příště bude lépe a děti vám to odpustí ;)  Teď stačí jen pár špendlíků, extra pevná nit a pohoda u televize, třeba s vínem :) 

Srovnáme si jednotlivé strany dovnitř, pojistíme si je špendlíkem a šijeme zbytek otevřených stran matracovým stehem, pěkně každou do kraje, postupně stahujeme. Stahujte určitě postupně, třeba po dvou třech cm, protože více již by se nedalo stáhnout a mohla by být nit vidět. Dělejte drobnější stehy, které vám zaručí, že budou prakticky totožné, jako strojové šití. Extra pevná nit vám zase usnadní práci, protože vám dovolí šev pořádně stáhnout, aniž by praskla.

matracovy_Steh_na_kostce

 

Pokud jste již vše obšili máte hotovo! Skvělé. Kostka pro vaše nejmenší je na světě! Již víte, jak na to ;) tak jsem zvědavá, jaké kostičky vytvoříte. Múžete kombinovat materiály, což u dětí do roku je ideální. Pokud budete používat materiály, které se tahají, jako coral fleece je důležité si je podžehlit třeba jen tenkým vlizelínem. Můžete kostky dělat složitější i jednodušší, vše je na vás. Níže pár inspirací, jak ode mne, tak od našich milých zákazníků.

inspiraace_zizalka

                          Autor:Tereza Vrbková                                              

 

Dilnicka_sonja

                 Dilicka Sonja                                                                                        

 

 

Autorem návodu: Tereza Vrbková

♥ Naše návody, jsou autorskou tvorbou nás a našich tvůrců. Podléhají autorským právům. Děkujeme,že to respektujete ♥