Jak ušít Vánoční ozdoby z plsti

Co budete potřebovat?

  • Plsti v barvách, které potřebujete, zde je ta barevnost opravdu na Vás, vašem vkusu a barevném ladění Vánoc,mceclip0 jako takových Ideální je tu použití směsové plsti, protože jsou poddajné, nepouští chlupy a našemu záměru jsou ideální. Po vycpání jsou hezky vyplněné a drží dobře tvar
  • Bavlnka, ideálně berte mulinku v odpovídajících, ladících barvách

 

  • Nůžky manikůrní, rovné i zahnuté, menší klasické nůžky, pinzeta, jehla

 

  • Může být, ale nemusí: Stuhy, přírodní motouzy, rolničky, drobné knoflíčky, perličky, zkrátka vše, čím lze zdobit

 

  • Pokud budete mít na ozdobách obličeje, ty lze vyšít, nebo namalovat, nejlépe na plst maluje gelové pero na textil, které se narozdíl od jiných nerozpíjí

 

Šablony ke stažení najdete na konci článku

 

 

 Začínáme šít - šijeme ručně

Jdeme na to! Nachystáme si šablonku a vybereme, který motiv budeme šít, vystřihneme si potřebný motiv a ten přeneseme na plst. Překreslujeme ji buď sublimačním fixem, který zmizí, kdo nemá může použít obyčejnou tužku, či pastelku. Při stříhání pak linku odstřihne. 

POZOR! Nepoužívejte fixy, pera, motiv by se Vám mohl rozpít, rozmazat.

 

 

Nyní si nakreslený vzor vystřihneme na hlavní podkladovou barvu plsti. V mém případě to byla bílá. Jestliže šijete ručně, vystřihnete si základní tvar 2x, detaily (srdce, sedlo 1x).

Pokud máme nachystáno vezmeme si a odměříme přibližně 0,5m mulinky (bavlnky). Rozdíl je v tom, že mulinka lze rozdělit na vlákna a my můžeme ovlivnit tloušťku samotné příze. Já si zvolila 3, příjde mi to optimální, ale jak říkám, je to na vás.

 

 

 

Odměříme přibližně 0,5m mulinky (bavlnky) a uděláme si uzlík, zapíchneme z rubu a propíchneme skrz - začneme šít.. Drobnými stehy jednotlivé drobnosti našíváte na základní tvar ozdoby. Přišívám je opravdu drobným základním stehem, kousek dál od okraje, než běžně. Je to z toho důvodu, že výslednou ozdobu budu ještě plnit dutým vláknem a obšívat smykovacím stehem, tak aby mi to poté nedělalo neplechu.

 


Jakmile máme našity větší tvary přichází takové ty drobnosti, jako vyšití očiček, kopýtek,vloček, zkrátka všeho, co tam chcete mít. Tentokrát stehy dělám delší.

 

Pokud máte hotovo a již nic nechete přidávát vrhneme se na poslední, už finální část a tou je obšití. V tuto chvíli si vezmete druhou část obkreslené ozdoby a spojíte, třeba špendlíkem. Pokud by někde výrazně spodní část byla větší, odstřihnete, jinak drobné rozdíly ničemu nevadí, nakonec se vše srovná.

Smykovací steh si jistě pamatujete z minulého článku :) a kdo ne, najde ho na youtube tento steh si začneme u zadečku, uzlík nám směřuje dovnitř a obšíváme celou dekoraci.

Malý tip a nápověda. Někdy si švadlenky stěžují, že nejde steh držet přesně, rozestupy mezi jednotlivými stehy. Pomůcka od šikovných rusek je, nakreslit si na prst dvě rysky, a těchto se při šití držet. Pokud se bojíte, určitě to zkuste ;)

Nejnáročnější část máte hotovou, teď už jen naši ozdobu musíme vyplnit výplní. Pokud ji chcete placatou, i to lze, pak nevyplňujete, jen sešijete. Nicméně ti, kteří si ji chtějí udělat 3D postupně smykují a zastavují se poprvé pod tlamičkou. V tuto chvíli vyplníte růžky, výstupky pomocí pinzety. Opravdu je pořádně vyplňte. Důvod je ten, že později by se vám k nim těžce dostávalo a stehy byste si mohli vytrhat.

Tímto způsobem obšijete a postupně vyplníte celou vaši ozdůbku a já nakonec sobíkovi zašila i zadeček :) Nemusíte, ale nyní jej ještě prostor pro to, doladit ozdobu k dokonalosti, lze našít knoflíčky, stužky, stuhu na zavěšení, já milému panu sobovi dala stuhu a rolničku, ať mu to pěkně cinká.

A tímto máte ozdobu kompletně hotovou!

 

 

 

Začínáme šít - šijeme na stroji

Vy, jež jste se strojem kamarádi, nebo nechcete konečnou část šít celou v ruce, protože jo :) co si budeme povídat je to delší, než ušít ji na stroji :)

Takže jdeme na to!

Samozřejmě je zde prostor pro to, kombinovat obě techniky. Detaily vyšít ručně a závěrečnou fázi obšít na stroji. Samozřejmě lze ušít celé na stroji, ale můj osobní názor je, že ozdoba tou samotnou ruční výšivkou dostává zcela jiný rozměr, i když je třeba nedokonalá a nepřesnější než by tomu bylo u stroje. To už nechám na pocitu každého.

Nuže nachystali jsme si základní podklad a na něj, stejně, jako u šití quiet book, stejně, jako u ručního šití našijeme drobnosti, detaily. U těch, které jsou u středu si nelamte hlavu a rovnou našijte. U drobností, které nám zasahují do krajů, zvažte, zda vám nit, kterou budete celé obšívat nebude vadit. V tom případě, daný detail nechte až na závěr. (v mém případě to byl u druhého sobíka nosík).

Jediný rozdíl je poté v samotném posledním kroku - sešívání s rubovou stranou. Zatímco minule jsme měli dva stejné kousky, nyní na to půjdeme trošku jinak.

Nebojte, nebudu vás trápit, řešení je snadné.

Nachystaného soba si položíte na větší kus plsti, přichytíte špendlíčkem a při okraji postupně prošíváte. Pozor! Začněte v širších m ístech, já opět u prdýlky, aby se nám ozdoba, i co je pod strojem dobře plnila. Při plnění nechte jehlu zapíchnutou v materiálu a zvedněte patku, naplňte přiměřené množství a pokračujte zase další kus.

Máte? Jste skvělí! Jestli jste došili až do konce, máte už téměř hotovo :) Nyní zbývá poslední část..část ve které si opravdu usnadníte život...:) poslední přebývající plst zkrátka jen odstřihnete pryč a máte hotovo.

 

A teď už opravdu konec :) kdo chtěl obšil celé, drobnosti, nedrobnosti, já si však nechala na závěr ještě našití nosu, protože jsem nechtěla, aby byl prošit bílou nití. Takže opět pěkně ručně, smyskovacím, nebo zadním stehem přišíjte k lícové straně.

 

 

Tímto způsobem můžete ušít domečky, tučňáky, vločky, stromky, co vás jen napadne a ušít je zvládnou opravdu i ti menší, jak je vidno z poslední fotky, kde je chaloupka ušitá od mé 6leté treperendy.

Takže ať se Vám ozdůbky pěkně šijí a určitě se mi s nimi pochlubte.

Vaše Žížalka Terka

 

Šablony pro tisk 

0480933A-FD4F-4C18-B5C2-BAF05802235C

1AAEA76F-B438-43D0-BDA8-BF423A181224