Jak ušít panenku z plsti

Návod na ušití panenky z plsti


hotova_panenka_z_plsti

Krásný den milé dámy a možná i pánové :)

Dnes mám pro Vás nachystaný návod na ušití panenky, těšíte se? Kdo chce, použije plsť, bude tak mít šitou panenku z plsti, ale stejně tak lze použít na celou panenku bavlnu, či len.  Panenka je ideální, jako první hračka pro děti okolo roku, ale stejně tak pro velké holky. Je ideální kamarádkou na cesty. Pokud si zvětšíte náš střih, můžete ji libovolně měnit, upravovat. Zvětšit tělo, ruce, nohy, je to na vás.

Tak jdeme na to?

 

Co budete potřebovat?

- 100% vlněnou plsť (v mém případě je použita na vlásky, ručičky a hlavičku, lze samozřejmě šít celou  z plsti. Výhoda vlny je, že je poddajná, ale pevná,pratelná a nežmolkuje!) 

- 100% bavlněné plátno , nebo len (stačí vám zbyteček ca 20x20cm), nicméně, jak jsem psala v úvodu lze ušít panenku celou z plátna, takže je to na vás

- Bavlnku, či mulinku na vyšití očiček a pusinky

- Tenký jednostranně nažehlovací vlizelín, novoplast

- Duté vlákno, či vlněný výčesek, dle velikosti panenky na vyplnění

- Střih si stáhnete, zde--> strih_panenka_latky_u_zizalky

Můžete a nemusíte mít:

- sublimační fix na textil na vyznačení očiček a pusinky

- dlouhá pinzeta

 material_na_usiti_textilni_panenky

V textu používám zkratku PD a ZD, pro začátečníky PD--> přední díl, ZD--> Zadní díl

 

1.Krok

V prvním kroku nás čeká vysrážet si materiál. Pokud používáte vlněnou plsť, stačí přeprat v ruce v umyvadle v teplé mýdlové vodě, případně nejlépe v prostředku na vlnu. Pokud používáte bavlnu, záleží na typu bavlny, americká plátna stačí propařit žehličkou, česká je lépe vysrážet v horké vodě, opět v umyvadle.

Jakmile máme vysráženo, bavlněné plátno si podžehlíme výztuhou (jednostranně nažehlovacím vlizelínem). Pokud se bojíte, nažehlujte přes pečící papír.

nazehleni_platna

 

2. Krok

Přeneseme si střihové díly na materiál. Necháváme dokola přibližně 0,5cm na švy.

 preneseni_vzoru

3. Krok

Nachystáme si díl hlavičky. Na jeden díl hlavy,  našijeme rovným stehem část vlásků v okolí čela (hnědá), celá vlasová část je chlup větší než samotná hlavička. Pokud šijete panenku z bavlny, vlásky našijete v oblasti čela a zadního dílu, hustým entlem.

Po našití hlavní části vlásků si nachystáme culíčky. Jako vždy, zde můžete časem experimentovat, vložit zapletený cop, drdol. Culíčky si nejprve složíme na půl a v části, kde nám vznikla hrana, prošijeme asi 3-4stehy tam a zpět. Rozložené poté našijeme několika stehy při kraji hlavičky. V této fázi jde o pomocná šev.

nasiti_vlasku_panenky

 

4. Krok

Tento krok můžete udělat hned, nebo si ho necháte na závěr, ani jedno není špatně. O co jde? Dáme panence obličej. Na PD (přední díl) vyšijeme vše panence mulinkou (já použila 3 vlákna).

Celý obličej jsem si naznačila pomocí sublimačního fixu, který přibližně do dvou dnů zmizí. Pokud nemizí, stačí lehce pokropit vodou. Stehy vedu jeden za druhým, až mám postupně vyšito vše.   

Pokud šijete z plátna, někdy chcete panence dodat tzv. nádech..udělat tvářičky. Použijte v tomto případě barvu na textil, vodou ředitelnou. Odlijte si maličko na papír a vezměte do ruky kousek houbičky (můžete si odstřihnout kus houbičky na nádobí (samozřejmě nepoužité) a několikrát oťupkáte bokem..až je barvy opravdu na houbičce nepatrně, nanesete ťupkáním také na samotnou panenku. Ale opravdu je třeba aby na houbičce nebyla vrstva barvy, ale jen jakoby lehké ušpinění. Doporučuji, pokud to budete dělat poprvé, vyzkoušejte nejprve bokem.

vysiti_obliceje

 

5. Krok

Všechny díly byste měli mít v tuto chvíli nachystané, vyznačíme si, kde budou ruce, nohy, na obou dílech, jak PD, tak ZD. snažte se tu být opravdu pečliví, aby nám vše nakonec sedlo, tam, kam má. 

Máte vyznačeno? Prima, nyní si jednotlivé díly přišijeme k tělíčku. Nohy, ruce, hlavu si položíme hranu na hranu. Lícové strany jsou položeny na sebe a několikrát z rubové strany, tato místa prošíjte, tam a zpět, jde o nejvíce namáhané švy. 

nasiti_nohy_rukou

 

6. Krok

Nyní si švy rozžehlíme a položíme PD a ZD na sebe. Pořádně zašpendlíme místa, kde jsou hrany (ruce-tělo, nohy-tělo, krk-tělo). Můžete si tato místa pojistit buď ručně stehem, nebo na stroji.  Takto nachystané už nám zbývá jen prošít dokola! Ještě se ujistěte, že culíky,které jsme našily směřují dovnitř (k obličeji), nikoliv ven.

Začněte šít v boku  tělíčka panenky, začátek zapošijte a obšijte kompletně celou panenku, kolem dokola. Pozor! Neprošíváte místa, kde již švy máte. Obšíváte tedy obrys panenky, kolem dokola. Pokud jste značili správně, vše vám sedne a bude navazovat. Nakonec se zastavíte přibližně 4cm od začátku a zapošijete. Otvorem následně celou panenku přetočíte. Dejte pozor, ručičky jdou hůře, ale pomocí dlouhé pinzety to zvládnete.

sesiti_panenky

 

7. Krok

Teď si můžete opravdu odfrknout! Nejhorší a nejobtížnější část máte hotovou! Nyní již jen do všech částí postupně dáte duté vlákno. Začněte nohami, rukami, následně vyplňte hlavu. Tu vyplňte opravdu hodně, víc než byste mysleli, je to důležité, aby vám nepadala. Nakonec vyplníte bříško. Otvor zašijete matracovým stehem, hezky malými stehy. 

Kdo chce, může samozřejmě panence ještě ušít sukýnky, šatičky, tylovky, parádně na tom můžete zpracovat zbytečky pláten, úpletů, tylu, které jistě doma máte a můžete ji ušít spacák, polštářek.

panenka_z_plsti

 

 

Návrh bez názvu

Tip na závěr

Samozřejmě lze postupovat i jinak. Další variantou je stejný postup tvorby hlavy, ručiček a těla, ale nožičky ušijete  celé zvlášť a pouze vložíte  hotové, do spodního švu. Založíte hranu dovnitř, nožky zašpendleny a celé prošijete opět z lícové strany rovným stehem při okraji. V tomto případě nemáte na boku díru na protočení, ale protáčíte vlastně spodem. Často se tento způsob volí z toho důvodu, že panenka pak lépe "sedí" nožičky jsou prošité a lépe se ohnou a samozřejmě se také i snadněji protáčí.

 

 

Autorem návodu: Tereza Vrbková

♥ Naše návody, jsou autorskou tvorbou nás a našich tvůrců. Podléhají autorským právům. Děkujeme,že to respektujete ♥