Máme tu jaro i přes aktuální náročnou situaci mám pro vás nový návod na dekoraci, kterou si můžete ušít také s dětmi. Zvládnou to děti okolo 4-5 let, někdy i menší, záleží na schopnostech dítěte. Za mne je to velmi dobrý trénink jemné motoriky nejen pro holčičky.

Díky tomuto návodu zjistíte, jakým způsobem můžete ušít nejen takovou jednoduchou dekoraci, ale například zvířátka, která se hodí pro kolotoče určené nad postýlky těch nejmenších.

V tomto návodu si procvičíme ruční šití, které je sice časově náročnější ale rozhodně stojí za to.

 

Materiál, který budete potřebovat

 
material_pro_siti_ptacka-400x400
 
  • Směsová plst (je ideální, co se týče dekorací, pracuje se s ní nejlépe), lze ale použít jakoukoliv jinou poddajnou plst. Korejská tužená vhodná není.
  • Vyšívací příze
  • Korálky, našívací k věty (můžete, ale nemusíte květy vystříhat také z plsti)
  • Nůžky (lepší menší), jehla

  • Výplň (použijte co máte doma, duté vlákno – je nejvhodnější, ale pokud jej nemáte stačí, vata, kousky látek, opravdu lze využít cokoliv

Co je ještě dobré mít?

  • Sublimační fix
  • Gelové pero na textil
 

Máme nachystáno? Tak jdeme na to..

 obkresleni_sablony1-400x400

 

Na plst, která bude tvořit hlavní tělíčko ptáčka si překreslíme šablonku. Překreslit můžete sublimační fixou, která po chvíli zmizí, nebo pokud máte doma šikulky a ti vám ji schovali, jako mě :) nebo ji zkrátka nemáte nevadí, použijte obyčejnou tužku. Když se při stříhání budete držet linie ničemu linka z tužky vadit nebude a buď ji zkrátka schováte v rubové straně, nebo odstřihnete při samotném stříhání.

Na druhou barvu plsti si naneseme tvar zobáčku, křídel, zde je na Vás, jak moc realistického budete mít ptáčka.

Tuto fázi mohou s vámi dělat také děti. Když si nachystáte šablonku na tvrdý papír bude se jim obkreslovat lépe.

 nastrihani_plsti-400x300
 

Nastříháme si z plsti tedy:

  • 2x celého ptáčka
  • 2x křidýlka z rozdílné barvy
  • 1x zobáček.

Můžeme volit tón v tónu, nebo dle reálných barev ptáčů, či barvy dle osobní preference. Za sebe říkám, že čím méně, tím lépe, obvzlášť když chcete ptáčka dozdobit výšivkou, či korálky. Dětem můžete pomoci publikacemi, fotkami ptáků z přírody, mohou je tak tvořit více realistickými

 

deti_strihaji_plst-400x400

Pokud tvoříte s dětmi a jsou drobet větší nechte stříhání na nich. Pro stříhání plsti jsou ideální menší ostré nůžky (Jak je vidět, děti si poradí i s velkými.. u nás jsou hold preference jasné. Malé jsem dostala já). Pokud se tvarem zcela netrefí o nic nejde, pomůžete jim v závěru tvar trošku „doladit“.

 

 uzlik_na_zacatku1-400x400

Nejprve si nachystáme první stranu ptáčka. Jedno tělíčko a jedno křidýlko. Křidýlko si v této fázi našijeme jednoduchým smykovacím stehem k tělíčku.

Začneme tak, že si na konec bavlnky uděláme uzlík, který nám zamezí vytažení bavlnky při začátku šití ven. Děti mohou sami, nebo jim pomůžeme.

IMG_20200419_175750-400x435


 

Zapíchneme jehlu na rubové stráně a propíchneme skrz tělíčko i křidýlko. Steh tedy začíná v horní hraně křidýlka, nikoliv u středu. Pokud se bojíte, že vám bude křidýlko „utíkat“ je dobré si ho na dané místo přišpendlit, alespoň na chvíli, nebo malinko přilepit kores lepidlem.

Zde je prakticky jedno, kde začneme, ale vždy je lépe začínat tam, kde je to ve finále méně vidět, kdyby se vám první stehy nepovedly.

 

Steh tedy nyní vedeme cca o 4mm dál a propíchneme z rubu do líce a smyčkou vyvedeme bavlnku zase ven. Postup opakujeme až máme křidýlko celé obšité.Vím, že popis je v tomto složitější, pro lepší pochopení jsem vám nahrála video, jak na smykovací steh. Určitě se ho nebojte.

 

 

 

Pro menší děti je tento postup trochu složitější, proto je lepší nechat je šít obyčejným zadním stehem. Tedy zapíchnu do líce a tam kde jehla vykoukla, kousek dál ji zapíchnu zase na druhou stranu.

 

deti_siji_rovnym_stehem1-400x400

 

Vyžaduje to trochu tréninku, ale děti si tak osvojí základy šití v ruce, potrénují motoriku a soustředění.

 
nasite_kridlo1-scaled-e1587312808499-400x400
 
nasivame_kvety1-400x300
 

Jakmile máme našité křidýlko, můžeme zdobit. Našíváme květ, vyšíváme drobnosti, či doplníme korálky. Fantazii se meze nekladou. Samozřejmě toto není nutná fáze. U hraček, které by byly určeny malým dětem, tedy by nešlo o dekoraci, velice zvažte použití jakýchkoliv drobností, které nejsou řádně přišity (korálky aj. jsou v tomto případě nevhodné).

 
dve_vrtstvy1-scaled-e1587321456289-400x400
 

Takto vypadají našité květy, nachystané ke kompletaci. Je na Vás, zda si nachystáme obě strany stejně, nebo pouze jednu stranu.

Položíme si na sebe nachystané dvě vrstvy tělíčka ptáčka a začneme sešívat k sobě opět smykovacím stehem.

 
sesijeme1-400x400
 

 nachystame_si_zobacek1-400x400

 

Zastavíme před místem, kde budeme mít zobáček, do tohoto místa, mezi dvě strany tělíčka, vložíme zobáček.

 
prisiti_zobacku1-400x400
 

 

Stejně, jako když jsme šili křidélko jen sešijeme dohromady, horní část stehu máme vedenou na lícové straně.

Stejným způsobem potom pokračujeme až téměř dokonce, kde si necháme kousek nesešitý (jehlu necháme navlečenou) a po vycpání dutým vláknem došijeme až do místa, kde jsme začínali.

vyplneni_dutym_vlakem1-400x400

Na konci zapošijeme, případně uděláme uzlík a kus nitě protáhneme ptáčkem. Zajistí nám to, že nám nebude koukat uzlík ven, ale bude schovaný uvnitř.

 
IMG_20200312_1115441-400x400

plasticke_ocicko1-400x400
 

 

Ptáček je téměř hotový. Na závěr doděláme očičko. Pokud nechcete ptáčka více plastického, jen namalujete očičko gelovým perem na textil ( na plsti se nerozpíji).

Dá se samozřejmě vyšít černou bavlnkou. Vyšít můžete na každé straně zvlášť, tedy ptáček bude pěkně baculatý, nebo lze prošít skrz a stáhnout, buď pouze bavlnkou, nebo navléct korálek. Očičko bude více vidět a ptáček dostane další rozměr.

 

Máme hotovo

ptacek_z_plsti1-400x400