Jak si ušít záložku do knihy

Léto se blíží, s ním relax u vody, nebo v houpací síti na zahradě u babičky s oblíbenou knihou. Co takhle ušít si pěknou záložku, která vydrží více, než ty papírové?

Můžete ušít záložku, také jako originální dárek ke konci školního roku, pro kamarády, nebo paní učitelky.

Nemusíte se rozhodně bát, záložka není nic těžkého, tak jdeme na to ;)

 

Materiál, který budete potřebovat

thotova_sita_zalozka-400x283
  • Barevná plst na hlavní část záložky v rozměru 13x20cm, dle vašeho návrhu (v tomto návodu byla na všechny části použita tužená, korejská plst).
  • Další barvy tužené plsti, zde lze využít nejrůznější zbytky, kousíčky z vašeho tvoření ( opět lepší je zde použít tuženou plst)
  • Ostré nůžky, nůžky entlovací (kdo má, může použít vlnkovací)
  • Lepidlo na textil (pokud nemáte, alternativou je kores lepidlo)
 
 
 

Co je ještě dobré mít?

  • Sublimační fix
  • Patchworkové kolíčky
 
 
 

Jdeme na to!

 

 

nachystane_kousky_plsti-400x300

Na záložku si z hlavní plsti vystřihneme obdélník o rozměru 5 x 20cm. Jednu její stranu si můžeme zastřihnou do špičky, ale nemusíme. V tomto návodu byla použita tužená korejská plst, nebo jakýkoliv pevný filc z aliexpresu.

Na hlavní motiv můžete použít šablonky s pinterestu, nebo můžete sami vymýšlet, dle vašich oblíbenců. V tom případě stačí najít obrázek, vytisknout a jednolivé části vystřihovat a vrstvením na sebe našívat, od spodních, velkých částí až po ty vrchní, jako jsou vlasy, oči.

 
 
 

Všechny jednotlivé díly obrázku si postupně překreslíme na kousky plstí a obkreslíme si je. Buď překreslujeme jemně tužkou tak, abychom linku tužku schovali v rubu, nebo s ní počítáme při obkreslení a nakonec ji odstřihneme.  Další variantou je použití  sublimačního fixu, který časem sám zmizí.

Vystříhané kousky obrázku naskládáme na záložku tak, aby byl obrázek dle naší představy.  V případě, že našíváte opravdu malé kousky, je vždy lepší si je podlepit lepidlem na textil. Pokud je nemáte, použijte lehce z rubu kores lepidlo.

Na kruhové tvary lze použít kružítko, v našem případě jsme tak získali přesně stupňovitou duhu  po 0,5cm.

 
 
 
 
nasijeme_dilky_obrazku-400x300

 

Začneme pečlivě přišívat jednotlivé dílky. Dejte si opravdu záležet, když už práci věnujete čas. Všechny konce nití schovejte do rubu a uzlíkujte.

Lze si také jednotlivé fáze rozdělit tak, že nejprve přišijete vždy větší část (hlava a trup koně) a až poté budete našívat jednotlivé malé kousky. Využijete tak vrstvení, které jsme si ukazovali v jednom z prvních návodů.

 
 
 

 

 


 

Máte našito?

V tuto chvíli máte tu nejtěžší část hotovou. Uff! Jste šikovné, že jste to zvládly!
 

nasite_dily-400x300

 Hotovou záložku si položíme na stejný filc, jako jsme použili podklad. Kdo by si však chtěl s barevností

pohrát, může použít plst jiné barvy. Kdo chce, může opět použít lepidlo na textil, nebo patchworkové kolíčky, aby se mu plst při šití nehnula.

polozime_zalozku_na_plst-400x300

Lícovou stranu záložky nedávejte přímo do kraje plsti, na kterou jej budete našívat (viz foto). Je to z toho důvodu, že se nemusíte přesně trefovat, do hran a bude snažší záložku na konci vystřihnout.

Sedneme opět ke stroji! Ale nebojte, tohle už zvládnete cobydup. Obě vrstvy sešijeme k sobě. Nezačínejte nikdy v hraně, ale přibližně v prostředku jakékoliv strany. Steh je od hrany záložky na šíři patky (0,5cm) kolem dokola celé záložky (viz foto).

sesiti_zalozky-400x533
 
 
 

 

Nyní už nám zbývá je celou záložku obstřihnout. Buď můžete hrany sestřihnout stejně, jako je strana s obrázkem, nebo můžete svou záložku ještě vylepšit o použití nůžek s cikcakem, nebo obloučky.

sita_zalozka-400x300

 

 

Máte hotovo!

Přeji Vašim maličkým krásné čtení se záložkou a Vám příjemné chvíle při jejím šití.

 
 
Evca-400x474
 
 
 

Tento návod pro vás zpracovala Eva Nevrlá, Filcové království Eva Nevrlá 

♥ Všechny naše návody, jsou autorskou tvorbou nás a našich tvůrců. Podléhají autorským právům. Děkujeme, že to respektujete ♥