Nejsnadnější variantou šitého leporela je leporelo tzv. přetáčené. Nachystáme si na něj:

 
  • panel na leporelo (lze použít tištěné panely, nebo sešité jednotlivé obrázky podobně, jako u quiet book, avšak s tím rozdílem, že je sešijeme do pruhu vedle sebe)
  • panel či zadní stranu, kterou budeme mít na druhé straně leporela ve stejné velikosti
  • výztuhu (já jsem použila termolín N – atestovaný materiál pro děti)
  • stuhy, gumy, plastové či dřevěné komponenty
 

Začínáme šít

Všechny bavlněné panely si vyžehlíme a propaříme žehličkou. Zejména pokud pracujeme s podkladem z českých či francouzských bavln. Můžeme také žehlit přes mokrý hadr, či vložit na pár minut do horké vody v umyvadle. (Pračku v tomto malém rozměru nedoporučuji, zbytečně by se nám třepily strany) Jakmile máme hotovo, seřízneme si přebytečný materiál, aby nám zůstal opravdu krásný pruh, Já používám tištěný panel, kde mám již počítáno s 1cm lemem kolem dokola. Kdo potřebuje, nakreslí si čáru v těch místech, kde bude poté šít, ideální je pomocí sublimační fix, která nám časem zmizí.

 
 
 
 

Vezmu panel a do rubu si vložím pruh výztuhy, kterou si přišpendlím. Výztuha má rozměr o ca 1 cm vetší, než jsou samotné obrázky. Budeme šít tedy přímo v hraně výztuhy. Tím, že nebude větší, nestane se, že by se nám udělaly nevzhledné boule na okraji a zároveň se nebude hrnout, což by se mohlo stát, pokud by byla rozměrově menší.

Zároveň si přišpendlím jednotlivé stuhy, gumy, komponenty. Stuhy si pokládáme až k horní hraně, aby se nám dobře přišily a konce byly schované uvnitř. Konce stuh si také můžete opálit, lépe se vám s nimi bude pracovat a nebudou se tolik třepit.

Gumu, která nám bude držet leporelo, si necháme klidně delší, pak lze zauzlíkovat. Děláme to proto, aby nám potom nestahovala leporelo víc, než je žádoucí, nebo se nevytrhla.

Každou takto nachystanou stuhu, gumu si přišiji ve švové části, ne v hraně, kde budu později šít. Je to z toho důvodu, aby se nám pomocný šev schoval.

 
 
 
 

Druhá strana

Nyní si nachystáme druhou stranu. Pokud máme také panel, je to poměrně snadné. Já si však pro ukázku nachystala druhou stranu z klasické látky, na jejiž titulní straně budu mít nápis – jméno dítěte.

Pokud tedy máte podobné plány, vezmete vysráženou bavlnu a na ni budeme aplikovat daný nápis, obrázek. Ideální je pro takové aplikace oboustranně nažehlovací vlizelín, nebo Vilesofix (vrstva lepidla na nosném papíře). Úžasná to věc, díky které není třeba ve výsledku ani aplikace přišívat, ač já šiji vždy.

Jelikož si na tuto aplikaci chci napsat jméno, napsala jsem si ho gelovým rolerem (perem) od f. Pentel. Osobně jej mám nejraději, má poměrně tenkou linku a na rozdíl od jiných se nerozpíjí.

Takto nachystanou aplikaci jsem si obstřihla cikcak nůžkami a doladila podložením stuh.  Vše takto nachystané si přižehlím žehličkou k hlavní látce.

 
 
 
 

Nakonec vše prošijeme na stroji kolem dokola.

 
 
 
 
 

V závěru jsem ještě nápis doladila drobnými květy, které jsem přišila extra pevnou nití. Tyto nitě jsou prakticky 2x tak silné, než klasické, a opravdu drží. V galanterii seženete podobné, pod názvem riflové, obuvnické atd. Já jsem je na e-shopu označila jako extra pevné, výborné i na knoflíčky.

A už budeme mít téměř hotovo. Vezmeme nachystanou přední a zadní část leporela s výztuhou. Na sebe položíme lícové (pohledové) strany. Sešpendlíme kolem dokola. Všechny části, jako gumičky, stuhy apod., jsou nyní schované uvnitř.

 
 
 
 

Jakmile máme nachystáno, vybereme místo, nejlépe v dolní středové části, ne u hran a tam kde máme stuhy, nebo komponenty. Potřebujeme ca 15 cm prosotoru, kde začneme šít. Na začátku samozřejmě zapošijeme (jedeme několikrát tam a zpět, aby se nám toto místo nezačalo párat při finálním přetáčení). Obšijeme celé leporelo až téměř do konce. Zmiňovaných 15 cm před koncem se zastavíme, zapošijeme a necháme si otvor pro přetočení.

Všechny hrany (rohy) si sestřihneme těsně k niti, ale pozor, ať si neustřihnete i nit. Děláme to proto, aby nám po přetočení vznikl krásný růžek, ne boule. Přetáčíme pomocí něčeho tenkého, ale ne ostrého. Ideální je například tenký štětec.

 
 
 
 

Teď si hezky leporelo urovnáme a zažehlíme. V místě, kde máme ještě otvor, srovnáme si hrany dovnitř. Tím, že si jej nyní zažehlíme, budeme mít mustr pro to, kde budeme leporelo došívat matracovým stehem.

 
 
 
 
 

Matracový steh

Matracový steh je někdy trošku bubák, ale uvidíte, že časem jej budete používat jako nic. Je to speciální steh, který vypadá při stažení jako strojový šev.

 
  • Začneme z rubu, píchneme do místa v hraně (uzlík bude uvnitř).

  • Navážeme kolmo na protější stranu, kam zapíchneme jehlu, kterou povedeme nyní ca 3 – 4 mm rovnoběžně hranou dané strany.

 
 
 
  • Nyní už jen postup opakujeme. Zapíchneme kolmo do protější strany a vedeme jehlu opět ca 3 – 4 mm v hraně látky. Po několika cm stahujeme, látka se nám poté zatáhne. Na obrázku ji vidíte nezataženou. Vypadá jako žebřík. Nakonec uděláme uzlík a přebytečnou šňůru ustřihneme.

 
 
 

Závěrem, kdo chce, prošije si jednotlivé bloky čtverců. Zajistí to, aby se případně výztuha při praní nehrnula a zároveň je leporelo pevnější a lépe se skládá. Nezapomeneme na začátku a konci vždy zapošít, či udělat uzlík, ale lepší je opravdu zapošít (jet strojem párkrát sem a tam). A máme hotovo :-).